Neobvyklý trávník si zřejmě zaslouží zvláštní zacházení. Ten v zahradách nejuctívanějšího místa v severokorejském Pchjongjangu - paláce Kumsusan, jehož mauzoleum uchovává nabalzamované tělo zakladatele KLDR Kim Ir-sena a jeho syna a následníka Kim Čong-ila, má i své vlastní "kadeřníky", napsala agentura AFP.

Severní Koreu často sužují drsné zimy, přesto jsou místní trávníky husté, zdravé a s jasně zelenou trávou, která ještě více umocňuje vizuální dopad monumentálního mauzolea.

Udržet trávník v takovéto kvalitě ale není snadné. Každý den o něj pečuje malá armáda mužů a žen, kteří oždibují kousky trávníku nástroji, které by se spíše hodily na úpravu bonsají.

Jedna z žen oblečených do bledě modré uniformy s čepicí se štítkem chránícím před sluncem nepracuje s ničím jiným než s nůžkami a malou plastikovou nádobkou na sbírání uschlých stébel. Její úkol je dvojí: narovnávat zdravou trávu a odstraňovat poškozená nebo zhnědlá stébla, která by mohla kazit šťavnatě zelený vzhled trávy.

"Před časem jsme tu měli hodně silné deště, které části trávníku ubily," řekla trávníková údržbářka, která neuvedla jméno. "Když je déšť moc silný, používáme kartáče, abychom zabránili vodě nashromáždit se v loužích na jednom místě. Pak, když všechno vyschne, musíme trávu narovnat," dodala.

Další stejně oblečená žena opodál upravuje povrch hrabičkami, které nejsou víc než 15 centimetrů dlouhé. "Tohle je nový druh trávy. Vysadili jsme ji teprve nedávno, a proto vyžaduje spoustu práce," řekla.

Sníh se musí odkartáčovat

Na rozdíl od své kolegyně s nůžtičkami, která tohle zaměstnání vykonává jen několik měsíců, ona sama se o palácové zahrady stará už šest let. A prý jí to vůbec nepřipadá jednotvárné. "Nudné? Ne, to ani trochu. Je to velká čest pracovat na takhle mimořádném místě. Jsem velmi hrdá, že tím, co dělám, ho udržuju krásné," dodala prostřednictvím jednoho z osobních strážců a tlumočníků, které severokorejská vláda přiděluje jako doprovod všem zahraničním novinářům v zemi.

Severokorejské hlavní město je v létě relativně zelené. Většina z jeho velkých památníků - a těch je tu spousta - je obklopena trávníky, a místní ulice jsou často lemovány stromy a travnatými krajnicemi. Břehy řeky Tedong nabízejí veřejné parky obyvatelům, kteří většinou žijí v šedých panelácích a pracují ve stejně neveselých kancelářských blocích.

Mezitím v palácových zahradách mění další z členek travního týmu nůžky za malý rýč. "Máme tu pár holých míst, a tak chceme vybrat kousky trávy ze zdravých částí trávníku a transplantovat je sem," vysvětlila. "Nikdy si nepřipadám unavená nebo znuděná," tvrdí. "Je to jednoduše otázka ducha. Když děláte práci, která vás baví, tyhle pocity se neobjeví," dodala.

Palácové trávníky se upravují celý rok včetně zimy, kdy teploty klesají k minus 17 stupňům Celsia. "Když sněží, tak ten sníh odkartáčujeme," řekla jedna ze zaměstnankyň zahrad. "Je to těžká práce, ale aspoň se u ní zahřejeme," dodala.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist