Panamští vyšetřovatelé, kteří vykládají náklad ze zabavené severokorejské lodi převážející pod tunami hnědého cukru zbraně z Kuby, v úterý našli 12 motorů do stíhaček MiG-21 a pět vojenských vozidel připomínajících raketová kontrolní střediska, píše agentura Reuters.

Vyšetřovatelé už začátkem července našli na palubě lodi dvě stíhačky MiG-21 a dva raketové radarové systémy. K nákladu se v červnu přihlásila Kuba, která původně tvrdila, že v ní je jen třtinový cukr určený jako dar pro Severní Koreu.

Chtěla tak zabránit kontrole vnitřku plavidla, u kterého měly panamské úřady podezření, že převáží drogy.

Kubánská strana požadovala, aby byla loď Čongčonkang s nahlášenými 220 tisíci pytli cukru zase propuštěna. Když pak panamští úředníci našli zbraně, Havana otočila, a tvrdila, že všechno je jedno velké nedorozumění.

Kubánská televize zveřejnila informace, že na lodi bylo 240 tun zastaralých obranných zbraní - dvě kompletní protiletadlové rakety Volha a Pečora, náhradní díly devíti raket, dvě letadla typu Mig-21 a 15 motorů pro tento typ strojů. Všechny podle Havany mířily do KLDR k opravě.

Motory do severokorejských stíhaček zadržené v PanaměPanamští celníci a policisté zatím vyložili ze 155 metrů dlouhého plavidla asi 25 procent cukru, pod nímž se letadla, zbraně a jejich součástí nacházejí.

Vyložit se dosud povedlo dvě z celkem pěti skladišť během procesu, do nějž se od 15. června zapojilo zhruba 500 lidí.

Drogy a zbraně

Loď Čongčonkang byla již v roce 2010 zadržena ukrajinskými úřady s nákladem munice pro lehké střelné zbraně a také s množstvím drog.

KLDR je již dlouhodobě obviňována z toho, že obchodním využitím svých znalostí v oblasti zbraní a prodejem drog vydělává cenné valuty pro svoje skomírající hospodářství.

Panama požádala OSN, aby vyšetřila, zda byly transportem zbrojních součástek porušeny sankce OSN. Ty zakazují Pchjongjangu dodávky zbraní kvůli jeho kontroverzním jaderným a raketovým zkouškám.