Papež František v sobotu vyzval francouzské zákonodárce, aby neváhali s případným rušením zákonů, které nemají potřebnou kvalitu ve vztahu k vyšším hodnotám lidské bytosti. Měl přitom podle agentury AFP jasně na mysli především zákon, kterým Francie nedávno povolila sňatky homosexuálů.

"Princip laickosti, který ve Francii řídí vztahy mezi státem a jednotlivými náboženstvími, nesmí znamenat nějaké nepřátelství k náboženské realitě či vyloučení náboženství ze sociální oblasti a návazných debat," řekla hlava katolické církve při setkání s delegací francouzských senátorů a poslanců.

Podle Františka je potřebné, aby se ve Francii přijímaly zákony, které neodrážejí jen současné trendy a myšlenky, ale které navíc přinášejí nezbytnou kvalitu k povznesení lidské bytosti. Zdůraznil zákonodárcům, že Francie je země, na kterou hledí celý svět.

Papež při setkání s francouzskými poslanci a senátory podle AFP jasně narážel na všechny zákony, které mohou odporovat principům katolické církve, od umělého přerušení těhotenství po eutanazii přes homosexuální svatby, adopce dětí páry stejného pohlaví či nové bioetické normy.

Stalo se tak jen pár dní poté, co papež prohlásil, že ve Vatikánu je korupce i lobby homosexuálů. Řekl to minulý týden při soukromém setkání se zástupci latinskoamerické a karibské církevní konfederace (CLAR). Jeho výroky jako první zveřejnila chilská katolická webová stránka Reflection and Liberation. "V kurii jsou zbožní lidé, opravdu zbožní. Je tam ale také proud korupce a to je pravda. Mluví se o lobby homosexuálů a také to je pravda, i ta tam je. Musíme zvážit, co s tím můžeme dělat," cituje přepis Františka.