Podle islamistického Muslimského bratrstva zemřelo při demonstracích v Káhiře v noci na sobotu 70 demonstrantů. Měly je údajně postřílet bezpečnostní síly, když zahájily palbu na stoupence svrženého egyptského prezidenta Muhammada Mursího.
Údaje o mrtvých se okamžitě dají jen těžko ověřit. Egyptská redakce televizní stanice Al-Džazíra hovoří o možná až 120 obětech ranního útoku a o asi 4500 zraněných. Egyptský server Al-Ahrám nicméně napsal, že při tomto zásahu zemřelo jen deset lidí. Ministerstvo zdravotnictví zatím potvrdilo 20 úmrtí.
"Nestřílejí, aby zranili. Střílejí, aby zabili," řekl mluvčí Muslimského bratrstva Džihad Haddád, jehož citovala agentura Reuters.
Násilí propuklo na okraj tábora, kde islamisté již tři týdny nepřetržitě protestují proti tomu, že armáda začátkem července Mursího svrhla. Vojáci ho sesadili a zadrželi po masových protestech Egypťanů proti jeho rok trvající vládě.
Ministr vnitra Muhammad Ibráhím oznámil, že hodlá protest u mešity Rábaa al-Adavíja ukončit. Právě tam je shromaždiště stoupenců bratrstva. Zůstali tam i po pátečních demonstracích a hodlají se tam střídat při poklidném protestu na Mursího podporu trvale. Občané čtvrti si ale podle Ibráhíma kvůli trvajícím shromážděním a násilí stěžují.
Záběry na večerní demonstrace příznivců i odpůrců Mursího:
Protesty v Káhiře
Jeden z představitelů Muslimského bratrstva Saad Husajní agentuře Reuters řekl, že se snaží už pět hodin přemluvit účastníky manifestace, aby se rozešli, ale marně. "Říkají, že už zaplatili krví a že neustoupí," sdělil.
Podle egyptských zdrojů policie při pátečních protestech zatkla přes 50 příslušníků Muslimského bratrstva, kteří prý u sebe měli zbraň.
Do ulic v pátek a v noci na sobotu vyšly statisíce Mursího příznivců i odpůrců. Podle agentury AP bylo v ulicích nejvíce lidí od svržení autokratického egyptského prezidenta Husního Mubaraka v roce 2011.
Muslimské bratrstvo hovoří o převratu
Armáda, která Mursího přinutila 3. července odstoupit, dala bratrstvu do dnešního dne čas ukončit protesty a připojit se k návrhu politického řešení situace, na jehož konci jsou nové volby.
Prokuratura v pátek uvalila na Mursího dva týdny vazby kvůli údajnému spiknutí s palestinským Hamasem. Mursí bude vyslýchán v souvislosti s obviněním ze spolupráce s Hamasem při organizování útoků na policejní stanice a věznice. Muslimské bratrstvo obvinění považuje za směšné a za návrat do doby režimu bývalého prezidenta Husního Mubaraka.
Egypťané jsou opět v ulicích. Rozděluje je osud odstaveného Muhammada Mursího - čtěte ZDE
Tunisko po vraždě dalšího opozičního politika stávkuje. Zrušeny jsou všechny lety - čtěte ZDE
Bratrstvo ale považuje odstranění Mursího, který vyhrál loňské volby hlavy státu a měl vládnout do roku 2016, za nelegální a označuje ho za převrat. Mursího přívrženci demonstrují v Káhiře prakticky denně.
Napětí vládne i v Tunisku
Masové protesty očekává i Tunisko. Neznámí útočníci tam ve čtvrtek zavraždili poslance a šéfa jedné z opozičních stran Brahmího. Po únorové smrti jiného opozičního politika Šukrího Bilajda je to letos druhá politická vražda v zemi. Zločin vyvolal masové protesty v metropoli Tunisu, ale i v jiných městech. Opozice a Brahmího rodina vraždu připisuje, stejně jako tomu bylo v případě Bilajda, islámské vládní Straně obnovy.
Protesty v Káhiře
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist