Sesazený egyptský prezident Muhammad Mursí a další vysocí představitelé jeho Muslimského bratrstva se budou možná muset zodpovídat ze špionáže. Prokuratura totiž údajně začala prošetřovat příslušná podezření a rovněž nařídila zmrazit majetek 14 vedoucích představitelů Muslimského bratrstva.

Šéf prozatímní vlády Házim Bibláví mezitím zvyšuje úsilí sestavit co nejrychleji novou vládu. V ulicích Káhiry pokračují protestní akce Mursího islamistických stoupenců.

Na pondělí je svolána další demonstrace za jeho propuštění a návrat do prezidentského křesla.

S egyptskými představiteli se má během své dvoudenní návštěvy setkat náměstek amerického ministra zahraničí William Burns. Kromě nich bude hovořit také s místními podnikateli a zástupci občanů. Spojené státy se zatím k situaci v Egyptě vyjadřovaly jen velmi obezřetně. V pátek ale vyzvaly k Mursího propuštění.

Egyptská prokuratura o víkendu oznámila, že začala vyšetřovat stížnosti na Mursího a osm dalších islamistů kvůli podezření ze špionáže, spolupráce se zahraničními subjekty s cílem poškodit národní zájmy, z podněcování k vraždám pokojných demonstrantů, z útoků na vojenská zařízení a z poškozování ekonomiky země.

Zmrazený majetek

Nařídila prý zmrazit majetek 14 představitelů bratrstva, včetně vůdce strany Muhammada Badího, jeho zástupce, číslo dvě ve straně, Chajráta Šatira a šéfa Strany svobody a spravedlnosti (FJP), založené před volbami bratrstvem, Saada Katatního.

Mursího svrhla po masových demonstracích jeho odpůrců 3. července armáda a exprezident je zadržován na neznámém místě. Z žádného trestného činu zatím nebyl obviněn. Justice nicméně zahájila výslech Mursího a 30 jeho spojenců z Muslimského bratrstva v souvislosti s jejich útěkem z vězení během povstání proti režimu někdejšího prezidenta Husního Mubáraka v lednu 2011.

Reagovala tak na spekulace, podle nichž Mursímu a jeho kolegům pomohlo uprchnout některé z radikálních zahraničních muslimských hnutí jako libanonský Hizballáh či palestinský Hamás.

O významu role Hamásu v egyptské vzpouře proti Mubárakovi spekulují egyptská média už delší dobu, ačkoli Hamás sám jakoukoli svou účast popírá. Mursí prohlašuje, že mu z káznice pomohli utéct místní obyvatelé.

Desítky tisíc demonstrantů

Proti Mursího svržení protestují nadále v ulicích Káhiry davy exprezidentových přívrženců a hodlají v tom prý vytrvat, dokud se Mursí nevrátí k moci. Propuštění bývalého prezidenta a jeho návrat do funkce žádaly v noci na sobotu desetitisíce demonstrantů. Další masová shromáždění svolalo Muslimské bratrstvo na pondělí.

Prozatímní premiér Bibláví se snaží ukončit chaos v zemi rychlým sestavením nové vlády. Podle nejnovějších zpráv v ní má post ministra financí obsadit bývalý egyptský velvyslanec v USA Nabíl Fahmí.

Někdejší šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii Muhammad Baradej v neděli složil přísahu jako přechodný viceprezident země. Biblávího vláda by měla být složena převážně z technokratů a liberálů, kteří se pokusí obnovit v Egyptě civilní režim.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist