Americká Ústřední zpravodajská služba (CIA) zavírá své základny v Afghánistánu, aby svou pozornost přesunula do nových oblastí, zejména na Blízkém východě. Napsal to list The Washington Post.

Podle jeho informací má CIA v Afghánistánu během příštích dvou let uzavřít nejméně šest z 12 existujících tajných základen.

Spolu s odchodem amerických vojáků plánovaným do konce příštího roku je stažení personálu CIA dalším signálem změny priorit USA, napsal americký list.

V Afghánistánu se CIA změnila ze zpravodajské služby v plnohodnotnou protiteroristickou sílu s vlastními věznicemi, polovojenskými komandy a flotilou bezpilotních letounů, uvedl The Washington Post. Podle bezpečnostních expertů ale rozsah operací CIA v Afghánistánu už přesahuje potřeby, protože bojová kapacita teroristické sítě Al-Káida je menší.

CIA nyní čelí jiným, naléhavějším výzvám. Jde například o sledování situace na Blízkém východě a o dodávky zbraní syrským rebelům, píše list.

Hrozby pramenící z vývoje v severní Africe nebo Jemenu jsou podle odborníků vážnější než ohrožení terorismem z Afghánistánu nebo Pákistánu. Podle šéfa CIA Johna Brennana by se agentura zároveň chtěla vrátit k "tradiční špionáži".

V Afghánistánu nicméně agenti CIA zůstanou. Zachována bude kábulská centrální úřadovna, považovaná za jednu z největších. Citlivé kmenové území na hranicích s Pákistánem budou dál sledovat bezpilotní letouny CIA.

O konečné podobě budoucích operací CIA v Afghánistánu se ještě podle amerického listu nerozhodlo. Definitivní plán ovlivní i míra vojenské přítomnosti, kterou budou chtít USA v Afghánistánu i po roce 2014 zachovat.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist