Britské jednotky zadržují řadu měsíců až 90 afghánských státních příslušníků ve vězeňském zařízení na své základně Camp Bastion v jižním Afghánistánu. Zpravodajskému serveru BBC News to potvrdil britský ministr obrany Philip Hammond. Podle obhájců jsou dotyční vězněni bez obvinění v rozporu s mezinárodním právem.

Právníci situaci na základně Camp Bastion v jihoafghánské provincii Hílmand srovnávají se situací na americké základně Guantánamo na Kubě, kde USA zadržují osoby podezřelé z terorismu.

Britští advokáti zastupující osm vězněných Afghánců uvedli, že jejich klienti jsou na základně Camp Bastion drženi osm až 14 měsíců bez obvinění, což je v rozporu s mezinárodním právem. Žádají proto nejvyšší soud, aby vězně osvobodil.

Britské jednotky v Afghánistánu smějí obecně zadržovat podezřelé bez obvinění 96 hodin, "za výjimečných okolností" i déle, připomíná agentura AP.

Podle ministra obrany Hammonda jsou mezi zadržovanými osoby podezřelé ze zabití britských vojáků a jejich propuštění by příslušníky britské armády mohlo vystavit nebezpečí.

Dotyční budou podle ministra předáni během několika dnů afghánským úřadům. Předání vězňů doposud prý zdržovaly diskuse o tom, do jakého vězeňského zařízení by měli být převezeni.

"Tito lidé jsou podezřelí z vražd britských vojáků, z nastražování výbušnin," řekl Hammond. "Vyskytly se obavy ohledně jednoho afghánského vězeňského zařízení. Nedostali jsme záruky, že vězni nebudou převezeni právě tam. Proto jsem loni v listopadu rozhodl, že musíme pozastavit převozy vězňů, dokud nebude tento problém vyřešen," dodal.

Související