Vévodkyně z Cambridge v pondělí přesně v 16.24 místního času v londýnské porodnici Panny Marie porodila syna, který se tak stal v pořadí třetím následníkem britského trůnu. Chlapci i jeho matce se daří dobře, v nemocnici s nimi přes noc zůstal i princ William.

Rodiče vévodkyně Kate, Carole a Michael Middletonovi, se odpoledne stali podle stanice BBC první návštěvou, která za nimi do nemocnice přišla. Do nemocnice okolo 16. hodiny SELČ přijeli v černém taxíku a s úsměvem na tváři.

Co se právě teď děje v Londýně? Přímý přenos od vchodu do porodnice ZDE

Middletonovi, kteří předtím poděkovali lékařům a personálu, odešli po více než hodině. Při příchodu krátce zapózovali na schodech přítomným početným fotografům. "Je naprosto nádherný," řekla při odchodu Carole o vnukovi. V krátkém vyjádření potvrdila, že matce i dítěti se daří dobře.

Krátce po nich přijel do nemocnice také Williamův otec princ Charles s Camillou. V krátkém vyjádření k přítomným novinářům a davu při odchodu řekl, že dítě je nádherné a že ho uvidí "za chvilku".

Policie kolem hlavního vchodu postavila zátarasy, aby davy přihlížejících s deštníky neblokovaly dopravu. Dřívější informace o tom, že měl do porodnice dorazit kadeřník, byly později dementovány.

Rodiče vévodkyně z CambridgeWilliam si bere dva týdny otcovské dovolené, Kate se nejspíš poté přesune ke svým rodičům, aby jí matka Carole s péčí o dítě v začátcích pomohla. Služby chůvy chce vévodkyně využívat jen minimálně, když nebude jiná možnost.

Děkujeme za pochopení

Vévoda s manželkou vydali v úterý prohlášení, ve kterém děkuje zaměstnancům Lindo Wing i celé porodnice za péči, kterou všem třem poskytla. "Víme, že to byly pro nemocnici dost hektické chvíle a chtěli bychom tak poděkovat všem - pracovníkům, pacientům i návštěvníkům - za jejich pochopení v této situaci," uvádí pár.

Buckinghamský palác v oficiálním prohlášení uvedl, že William byl přímo u porodu. "Nemůžeme být šťastnější," uvedl v krátkém prohlášení princ.

Zprávy s hashtagem #RoyalBaby v pondělí doslova zaplavily sociální sítě. Twitter špičku zaznamenal ve 20.37, kdy každou minutu přibylo přes 25 300 nových zpráv a #RoyalBaby bylo použito více než milionkrát.

Královna je nadšená

Královna a její manžel jsou z narození pravnuka nadšení. Stejně nadšený je ze svého prvního vnuka také princ Charles.

"Jak mi v uplynulých měsících řeklo nespočet lidí, prarodičovství je jedinečný okamžik v životě každého. Jsem nesmírně hrdý a šťastný, že jsem poprvé dědečkem, a už se těšíme, až to miminko brzy uvidíme," píše se v prohlášení prince z Walesu a jeho manželky Camilly, vévodkyně z Cornwallu. 

Jak prozradil při gratulacích, se kterými přicházeli obyvatelé i návštěvníci East Yorkshire, na oslavu vnoučete si prý přiťukli bublinkami, ale "jen trochu". Jeho manželka Camilla k tomu řekla, že princ Charles bude "úžasný dědeček - s dětmi to vážně umí".

Královský dvůr veřejným oznámením o narození nového dědice trůnu porušil tradici, kdy se zpráva o porodu nejprve vyvěšuje na stojan před Buckinghamským palácem.

Dokument v deskách s královským znakem do Buckinghamského paláce odvezl mluvčí Kensingtonského paláce Ed Perkins. Z porodnice vyšel s úsměvem na tváři a nasedl do připraveného tmavého jaguáru.

Zarámovaná zpráva podepsaná lékaři se na zlaceném stojanu za branou paláce objevila až později v průběhu večera. Vévodkynin porodník Marcus Setchell popsal právě narozeného prince jako "úžasné a nádherné dítě".

Další tradice ale zůstala zachována - jako první princ William o narození svého syna informoval královnu Alžbětu II. Poté zatelefonoval také otci a bratru princi Harrymu.

Královského potomka v úterý přesně ve 14 hodin místního času uvítalo 62 dělových salv z londýnského Toweru a dalších 41 salv ze zahrady Green Park u Buckinghamského paláce. Ve stejnou dobu začaly bít i zvony ve Westminsterském opatství a budou zvonit dlouhé tři hodiny.

Mezi deseti zvoníky, kteří se pravidelně střídají, jsou údajně i tři, kteří zvonili na oslavu narození prince Williama v roce 1982.

Informaci o narození budoucího krále dostal krátce na to i premiér David Cameron. Před novináři pak prohlásil, že princ William a jeho manželka budou skvělými rodiči.

"Je to důležitý okamžik v životě našeho národa, ale předpokládám, že je to především nádherný okamžik pro srdečný a milující pár, který má čerstvě narozeného chlapečka," řekl Cameron.

S gratulací přišel nedlouho poté také Bílý dům. "Přejeme jim všechno to štěstí a požehnání, které přináší rodičovství," uvedli ve společném prohlášení prezident Barack Obama a jeho žena Michelle. Na prezidentově twitterovém účtu se spolu s gratulací objevila fotografie Obamy držícího v rukou dítě.

A s gratulací o den později přišel i ruský prezident Vladimir Putin, který popřál novorozenci i celé královské rodině hlavně zdraví.

Londýn slaví: Je to kluk!

Zprávu o narození královského dědice přivítal nadšeným pokřikem dav lidí před Buckinghamským palácem, z nichž někteří čekali přes 12 hodin. Další stovky nadšenců z Británie i dalších zemí očekávaly zprávu přímo před nemocnicí, kde narození oznámil královský vyvolavač v historické uniformě.

Oznámení o narození britského prince před nemocnicí St. MaryV ulicích Londýna vypukly večer mohutné oslavy a britská metropole žila narozením královského potomka na každém kroku.

"Je to kluk!" oznamovaly nápisy promítané na některé z budov, zatímco obří kolo London Eye se rozsvítilo v barvách trikolory britské vlajky.

Zbarvená fontána na Trafalgar Square bude na oslavu narození prince svítit modrou barvou ještě šest dní.

A připojily se i posádky válečných lodí britského královského námořnictva HMS Kent, toho času v regionu Blízkého východu, a HMS Lancaster, která právě křižuje vody Atlantiku. Na snímku je HMS Lancaster, na jejíž zádi námořníci vytvořili slovo "boy", tedy chlapec.

Loď britského námořnictva HMS Lancaster slaví narození malého prince nápisem BOY

Královský palác oznámil, že nechá vyrazit sérii pamětních mincí, které dostanou děti narozené ve stejný den jako potomek Williama a Kate.

Na sociálních sítích ale uživatelé stále častěji také připomínají, že malý princ - tím, že se narodil do královské rodiny - má štěstí, které se každému dítěti nedostává. Každým dnem se totiž podle statistik ve Velké Británii narodí v průměru zhruba dva tisíce miminek, jedno ze čtyř přitom stráví dětství v chudobě.

Šéf britského hnutí Republika Graham Smith sice páru k narození potomka poblahopřál, jedním dechem ale zapochyboval nad britským demokratickým systémem monarchie. Malý princ si prý sám rodinu vybrat nemohl.

"Je tu nové dítě, jehož kariéra, vyznání i osobní vztahy jsou již naplánovány. Díky monarchii bude mít v životě jen malé reálné možnosti výběru – dejme mu tedy prostor, aby mohl vyrůstat normálně, jak jen to bude možné," řekl k tomu pro agenturu PA.

Čekání na jméno

Vévodkyně byla do porodnice St. Mary přivezena krátce před šestou hodinou ranní. Do soukromého Lindo Wing přijela v doprovodu manžela jedním ze tří postranních vchodů. Lékařský tým vedl Marcus Setchell, bývalý gynekolog královny Alžběty II.

Ve stejné porodnici 21. června 1982 přišel na svět i princ William. Budoucí matka ale tehdy tvrdila, že se její syn narodí až 1. července. Před hlavním vchodem tak ve chvíli porodu nebyly zástupy fotografů jako nyní.

Stovky novinářů čekají před nemocnicí už tři týdny. Teď budou očekávat chvíli, až vévodkyně Kate s manželem a synem opustí porodnici a oni získají snímek královské rodiny – stejně jako před 31 lety vyšla ze dveří princezna Diana a princ Charles s malým Williamem.

Jméno dítěte může být ještě nějaký čas záhadou. Na zveřejnění Williamova jména se čekalo sedm dní. V případě prince Charlese to byl dokonce téměř měsíc. Bookmakeři sázkových kanceláří sází na jméno George, James nebo Edward.

Co se právě teď děje v Londýně? Sledujte v přímém přenosu:

 

Zbývá vám ještě 0 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se