Situace v Egyptě
Na přelomu června a července se Egypt ocitl na prahu druhé revoluce. První demokraticky zvolený prezident Muhammad Mursí po zvolení prosadil rozšíření svých pravomocí. Poté přesunul armádní síly do pásma kolem Suezského průplavu, aby ukončil boj mezi svými odpůrci a příznivci, kde nakonec přišlo o život více než 50 lidí. Za dobu jeho vlády se nepodařilo obrátit k lepšímu politickou situaci. Na začátku července jej opozice vyzvala k odchodu, posléze jej svrhla armáda. Po pádu Mursího bojují již týden v ulicích Káhiry podporovatelé prezidenta proti jeho odpůrcům a armádním složkám.
30. června, neděle

Podporoval jsem Mursího na náměstí Rabá Adavíja (na východě Káhiry), kde jsem tábořil celý týden. Byli jsme tady již dva dny, chtěli jsme šířit zprávu, že Egypt není plný jen lidí, kteří jsou proti Mursímu. Je tu hodně těch, kteří ho podporují, chtějí projevit víc trpělivosti a dát Mursímu čas na to, aby napravil, co se tu děje. Napravit třicet let korupce přece jen potřebuje určitou dobu.

Lidé zpívali a skandovali na podporu Mursího a nabádali ostatní, aby respektovali jeho legitimitu. Ve stanech se rozhořelo mnoho diskusí. Mluvili jsme zejména o mediální propagandě, která byla zaměřená proti nám, nebo o krizi, kterou někteří záměrně zveličují.

Tuto krizi způsobily různé vládní instituce a podnikatelé loajální k bývalému režimu, kteří využili potíží k tomu, aby dosáhli vlastních politických zájmů.

1. července, pondělí

Poté, co byla v noci napadena základna Muslimského bratrstva, jsem se cítil ohrožen a opuštěný. Policie nás měla chránit. Vypadá to ale, jako by všechny vládní instituce otevřeně vystupovaly proti většinové vůli lidí, jako by je jmenoval sám Mubarak.

Později, když armáda vyhlásila 48hodinové ultimátum, bylo na náměstí Rabá Adavíja cítit hodně vzteku kvůli tomu, že armáda zase zasahuje do veřejného života.

Zbývá vám ještě 60 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se