Cesta k největší zóně volného obchodu na světě začíná pondělním jednáním amerických a evropských zástupců ve Washingtonu.

Spojené státy a Evropská unie zahájí rozhovory o uvolnění podmínek vzájemného obchodu v atmosféře ovlivněné americkou zpravodajskou aférou.

Unijní a američtí představitelé si od vzniku zóny slibují nové pracovní příležitosti a podporu hospodářského růstu na obou stranách Atlantiku.

Začínající jednání nebudou nejspíš uzavřena dříve než za 18 měsíců. Každoroční výměna zboží a služeb mezi oběma stranami rodící se dohody je skoro bilion dolarů (téměř 20 bilionů korun).

V americkém hlavním městě se ale nebude mluvit pouze o obchodu. Německá kancléřka Angela Merkelová minulý týden prohlásila, že by americká strana na začátku jednání měla zástupcům Evropské komise přiblížit podrobnosti činnosti amerických tajných služeb týkající se občanů EU.

Brusel chce vysvětlení programu Prism sbírajícího údaje o telefonní a internetové komunikaci mezi USA a světem. Washington podle médií rovněž sledoval ambasády evropských zemí a mise EU v USA.

Francie chtěla kvůli aféře začátek obchodních rozhovorů odložit, Německo a další země EU však byly proti.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist