Šéf egyptské strany Núr, druhého největšího islamistického hnutí v Egyptě, je proti tomu, aby se prozatímním premiérem stal Zijád Baháildín a viceprezidentem Muhammad Baradej. Uvedla to v noci na pondělí agentura Reuters. O plánovaném jmenování Baháildína v neděli hovořil mluvčí prezidenta a o jmenování Baradeje hovořila místní média.
"Oba jsou ze stejné strany. To odmítám. Obávám se, že by se jen přešlo od jednoho exkluzivního přístupu k jinému," řekl vůdce Júnis Machjún. Narážel tak podle agentury Reuters na obviňování jemu blízkého Muslimského bratrstva, že se snaží monopolizovat moc v zemi.
Před armádním velitelstvím v Káhiře, kde má být bývalý prezident ukryt, už během noci protestoval dav Mursího stoupenců. Vojáci, kteří brány do objektu hlídají, do davu rozvášněných demonstrantů stříleli a usmrtili na 40 lidí.
Baháildín se stal možným kandidátem na premiéra poté, co strana Núr v neděli zamítla, aby se šéfem vlády stal Baradej. Situace kolem egyptského prozatímního premiéra a viceprezidenta, které má jmenovat armádou dosazený prezident Adlí Mansúr, je tak stále nejasná.
Sociální demokrat Zijád Baháildín vystudoval obchodní právo na Oxfordu a za vlády prezidenta Husního Mubáraka byl šéfem úřadu dohlížejícího na egyptské státní investice. Na svou funkci však rezignoval ještě před Mubárakovým svržením.
Od středy, kdy prezidenta Muhammada Mursího z Muslimského bratrstva svrhla armáda, v zemi panuje napětí. To ještě znásobily páteční nepokoje v ulicích měst a střety mezi Mursího přívrženci a odpůrci, při nichž zahynuly desítky lidí.
Statisíce stoupenců i odpůrců Mursího se shromáždily v Káhiře a na dalších místech také v neděli. Demonstrace, které svolalo Mursího konzervativní Muslimské bratrstvo i jeho oponenti z liberální organizace Tamarod, ale tentokrát podle agentur probíhaly v poklidu.
Vojáci stříleli do davu Mursího stoupenců
Mursího stoupenci pokračovali v protestech i v pondělí, když se sešli před káhirskou budovou armádního velitelství. Právě tady je svržený státník zadržován, tvrdí mluvčí Muslimského bratrstva. Vojáci ale začali do davu demonstrantů střílet.
Svědci události citovaní stanicí BBC uvedli, že vojáci zaútočili okolo čtvrté hodiny ranní, kdy se mnoho z protestujících modlilo. Egyptská média ale informují, že se ke střelbě uchýlili, až když se někteří islamisté pokoušeli přelézt zeď okolo budovy.
Mluvčí Muslimského bratrstva Ahmed Mahír ráno uvedl, že v nemocnici osobně viděl těla sedmi obětí se střelnými ranami na hlavě a hrudníku. Zdravotníci potvrdili 15 mrtvých. Podle mluvčího egyptského ministerstva zdravotnictví zemřelo nejméně 40 lidí, egyptská státní televize informuje o 42 obětech. Zraněno má být až na 300 lidí.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist