"Ekonomická situace se v Egyptě od pádu Mubáraka ještě zhoršila," tvrdí v rozhovoru pro IHNED.cz analytička Asociace pro mezinárodní otázky Tereza Jermanová s tím, že Egypťané nepřijali vládnutí prezidenta Muhammada Mursího.

Aktuální protesty v Egyptě se zdají být přelomové. Vy jste se z Egypta vrátila minulý týden. Jak na vás tamní situace působila?

Revolučně. Když jsem teď mluvila s lidmi, říkali mi, že jim situace současné protesty proti Mursímu připadají úplně stejně jako v lednu před dvěma lety, když padl Mubárak. Například někteří mí známí, kteří nejsou nijak politicky angažovaní, se rozhodli jít protestovat na Tahrír, i když se demonstrací před dvěma lety neúčastnili. To naznačuje, jak moc jsou lidi se současnou situací nespokojení.

Co přesně vede k této nespokojenosti?

Velkou roli samozřejmě hraje ekonomická situace, která se od pádu Mubáraka ještě zhoršila. Stoupají ceny potravin, v Káhiře i jiných městech dochází často k výpadkům proudu. To se za minulého režimu nedělo. Lidi do ulic ale vyhání taky způsob, jakým se k vládnutí v zemi postavilo Muslimské bratrstvo v čele s prezidentem Mursím.

Prezident Mursí ale vládl teprve rok. Egyptská ekonomika musela mít problémy už za Mubaraka...

Zdá se, že ekonomické těžkosti Egypta jsou z velké části důsledkem ještě Mubárakovy politiky. Ten si dobře uvědomoval, že země se nachází v těžké situaci. Jenže místo toho, aby problémy řešil, se je snažil zamaskovat.

Náplasti ovšem přestaly fungovat a problémy se naplno projevily. Nicméně svou část viny na současné situaci nese nepochybně i nynější i vláda, která nebyla schopná je řešit odpovídajícím způsobem a už vůbec je komunikovat s veřejností. Navíc se Muslimské bratrstvo stalo prakticky jedinou vládnoucí silou, lidé si proto veškeré problémy projektují právě do něj a prezidenta Mursího.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.