"Ekonomická situace se v Egyptě od pádu Mubáraka ještě zhoršila," tvrdí v rozhovoru pro IHNED.cz analytička Asociace pro mezinárodní otázky Tereza Jermanová s tím, že Egypťané nepřijali vládnutí prezidenta Muhammada Mursího.
Aktuální protesty v Egyptě se zdají být přelomové. Vy jste se z Egypta vrátila minulý týden. Jak na vás tamní situace působila?
Revolučně. Když jsem teď mluvila s lidmi, říkali mi, že jim situace současné protesty proti Mursímu připadají úplně stejně jako v lednu před dvěma lety, když padl Mubárak. Například někteří mí známí, kteří nejsou nijak politicky angažovaní, se rozhodli jít protestovat na Tahrír, i když se demonstrací před dvěma lety neúčastnili. To naznačuje, jak moc jsou lidi se současnou situací nespokojení.
Co přesně vede k této nespokojenosti?
Velkou roli samozřejmě hraje ekonomická situace, která se od pádu Mubáraka ještě zhoršila. Stoupají ceny potravin, v Káhiře i jiných městech dochází často k výpadkům proudu. To se za minulého režimu nedělo. Lidi do ulic ale vyhání taky způsob, jakým se k vládnutí v zemi postavilo Muslimské bratrstvo v čele s prezidentem Mursím.
Prezident Mursí ale vládl teprve rok. Egyptská ekonomika musela mít problémy už za Mubaraka...
Zdá se, že ekonomické těžkosti Egypta jsou z velké části důsledkem ještě Mubárakovy politiky. Ten si dobře uvědomoval, že země se nachází v těžké situaci. Jenže místo toho, aby problémy řešil, se je snažil zamaskovat.
Náplasti ovšem přestaly fungovat a problémy se naplno projevily. Nicméně svou část viny na současné situaci nese nepochybně i nynější i vláda, která nebyla schopná je řešit odpovídajícím způsobem a už vůbec je komunikovat s veřejností. Navíc se Muslimské bratrstvo stalo prakticky jedinou vládnoucí silou, lidé si proto veškeré problémy projektují právě do něj a prezidenta Mursího.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.