Spojené státy sledují veškerý vnitrostátní poštovní provoz, za loňský rok ze zásilek podaných přes státní poštu USPS okopírovaly na 160 miliard údajů o adresátech a odesílatelích. Informoval o tom deník The New York Times s odvoláním na někdejšího agenta amerického Federálního úřadu pro vyšetřování. Pokud se tato aktivita potvrdí, půjde o další z řady kontroverzních amerických špionážních činností.

Program s názvem Mail Isolation Control and Tracking (MICT) funguje podle listu od roku 2001, kdy američtí politici dostali několik dopisů s antraxem. Otrávené zásilky si v USA vyžádaly pět lidských životů, připomenula agentura DPA.

Podle citovaného bývalého agenta FBI je MICT pro bezpečnostní složky "informačním zlatým dolem". I z obyčejné obálky získají vyšetřovatelé řadu hodnotných dat. K otevření samotného dopisu je nicméně potřeba souhlas soudce.

Jako příklad využití programu MICT uvedl The New York Times nedávné zatčení texaské herečky Shannon Richardsonové, která podle policie v květnu zaslala dopisy s ricinem prezidentovi Baracku Obamovi a newyorskému starostovi Michaelu Bloombergovi. Její rychlé dopadení je prý výsledkem právě poštovních monitorovacích aktivit.

Spojenými státy v současné době otřásá jiný špionážní program – Prism. Jeho součástí je sledování internetové a telefonické komunikace. Bývalý externí zaměstnanec amerických tajných služeb Edward Snowden se přiznal, že médiím údaje o této tajné činnosti vyzradil. Nyní je na útěku před americkou justicí.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist