Evropské úřady donutily v úterý večer letadlo bolivijského prezidenta Eva Moralese udělat během letu z Moskvy do Bolívie neplánovanou zastávku ve Vídni.
Francie, Portugalsko, Španělsko i Itálie Moralesovu letounu náhle zrušily povolení k přeletu nad svými územími v podezření na to, že na palubě je bývalý technik amerických tajných služeb a uprchlík před americkou spravedlností Edward Snowden.
Oznámil to bolivijský ministr zahraničí David Choquehuanca na narychlo svolané tiskové konferenci. V půl třetí ráno promluvil očividně rozzlobený: "Řekli nám, že jde o technické problémy, později jsme ale z vysvětlení některých činitelů zjistili, že se objevila nepodložená podezření o přítomnosti pana Snowdena v letadle," uvedl Choquehuanca.
"Nevíme, kdo si takovou lež vymyslel," řekl. Dodal, že země budou muset své počínání vysvětlit, protože jejich rozhodnutí "ohrozilo prezidentův život".
Mluvčí rakouského ministerstva zahraničí Alexander Schallenberg agentuře AP potvrdil, že Snowden s Moralesem na palubě letadle nebyl.
Prezident přesto musel přenocovat ve vídeňském hotelu. Na cestu se vydal až ve středu před polednem, kdy měl nad Evropou povolený průlet.
"Za rozhodnutím stojí Washington"
Ministr obrany Ruben Saavedra se domnívá, že za úterním rozhodnutím evropských zemí může být ruka Washingtonu. "Máme podezření, že obě evropské vlády využila cizí mocnost, v tomto případě Spojené státy, jako prostředku k zastrašení bolivijského státu a prezidenta Moralese," řekl Saavedra.
Francouzská média si všímají, že neplánovaná změna trasy letu se může dotknout vztahů La Paz s Paříží. V Bolívii se před Francouzskou ambasádou v noci scházeli lidé na demonstraci. Další protesty jsou hlášeny také před velvyslanectvím Portugalska, USA a Itálie.
Bolívie považuje za nepřípustné, aby jakýkoli stát odepřel prezidentovi země přelet nad svým územím a postup některých států označuje za čistou "paranoiu".
Ještě ráno byl prezidentský speciál na vídeňském letišti:
good morning. still waiting at #vie #morales pic.twitter.com/NzOqwCaWBa
— Olivera Stajić (@OliveraStajic) July 3, 2013
Morales byl v Moskvě na zasedání velkých vývozců plynu, kde se setkal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. V rozhovoru pro ruskou televizi Morales řekl, že Bolívie je ochotna uvažovat o tom, že Snowdenovi poskytne azyl.
Snowden nechce zůstat v Rusku a ustoupit Putinovým podmínkám. Jinde ho ale nechtějí - čtěte ZDE
Německo, Polsko nebo Indie. Snowden požádal o politický azyl dvě desítky států - čtěte ZDE
Snowden nadále zůstává v tranzitu na moskevském letišti Šeremeťjevo a v úterý zrušil svou žádost o udělení azylu v Rusku, když se dozvěděl o Putinově podmínce, podle níž by musel ukončit "protiamerickou činnost". Uprchlík, který je v USA stíhán za prozrazení tajných informací, mezitím požádal o azyl dvě desítky dalších zemí.
Z oslovených zemí jej zatím výslovně odmítly Brazílie, Finsko, Německo, Indie a Polsko. Úřady Ekvádoru, Islandu, Norska, Rakouska, Španělska a Švýcarska oznámily, že žádost o udělení azylu musí Snowden podat na jejich území, což je v jeho momentální situaci nemožné. Venezuelský prezident Nicolás Maduro opakovaně ujistil, že jeho země je ochotna Snowdena přijmout.
Snowden se přiznal, že prozradil médiím podrobnosti o utajovaném vládním programu Prism, jehož součástí je sledování internetové a telefonické komunikace v zahraničí. Americké ministerstvo spravedlnosti ho obvinilo ze špionáže a krádeže úředních dokumentů. V současnosti se nachází v tranzitním prostoru moskevského letiště a nemůže odletět, protože mu USA zrušily platnost cestovního pasu.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist