Egyptská armáda dala politikům 48 hodin na to, aby splnili požadavky národa. Po dni bouřlivých protestů proti prezidentovi Muhammadovi Mursímu to řekl ministr obrany Abdal Fatah Sisi, který také velí ozbrojeným složkám. Národ podle Sisiho vyjádřil jednoznačně svou vůli a jakékoli prodlevy prý jen prohloubí politický rozkol.

Sisi řekl, že nedělní masové protesty byly "velkolepé". Ministerstvo zdravotnictví hlásí, že od neděle přišlo o život 16 lidí a přes 700 osob bylo zraněno.

Na to, jak se zachová armáda, se netrpělivě čekalo. Při protestech proti bývalému režimu v roce 2011 zůstala stranou a po odstoupení tehdejšího prezidenta Husního Mubaraka na čas převzala vedení země. Minulý týden armáda dala najevo, že tentokrát zasáhne, jestliže budou protesty provázeny násilím.

Mursí chce jednat

Egyptský prezident Muhammad Mursí vyjednávat chce: je si prý vědom toho, že udělal chyby, a pracuje na jejich nápravě. Řekl to jeho mluvčí po nedělních mohutných demonstracích, které byly největšími protesty v zemi od bouří "arabského jara" v roce 2011.

Mursí to prý podle mluvčího Omara Amera myslí vážně, když opakuje výzvy k celonárodnímu dialogu. "Dává všemu egyptskému lidu najevo, že udělal chyby a že tyto chyby nyní napravuje," řekl mluvčí na noční tiskové konferenci.

Mursí "natáhl ruku" k dialogu a chce naslouchat každému, řekl mluvčí. Vesměs tak zopakoval prezidentova dosavadní vyjádření, která opozice odmítla jako neseriózní. "Jestliže na jeho iniciativu nikdo neodpovídá, nikdo mu nenaslouchá a žádná strana o ni nejeví zájem, co myslíte, že má prezident dělat?" řekl mluvčí.

Opozice chce odchod prezidenta

Opozice žádá Mursího okamžitý odchod. Poukazuje na to, že prezident nedokázal vyřešit ekonomické ani bezpečnostní problémy a přispívá k rozdělení Egypta na příznivce a odpůrce islamistů, díky nimž se dostal k moci.

Mursí v nedávném rozhovoru pro britský tisk potvrdil své odhodlání odolat "nedemokratickému útoku na legitimitu svého zvolení". Nabídl však změny v nové ústavě, která přinesla větší důraz na uplatňování islámského práva, a prohloubila tím v liberálních vrstvách obavy z nastolení islamistické diktatury.

Počet obětí nedělních střetů mezi Mursího odpůrci a zastánci dosáhl nejméně sedmi a zraněno bylo více než 600 lidí, uvedly podle agentury Reuters lékařské a policejní zdroje.

Pět lidí zemřelo v neděli při střelbě v nilských městech Baní Suvajf a Asijút jižně od Káhiry. Dva pak podlehli v přestřelce na předměstí Káhiry při útoku na ústředí Muslimského bratrstva. Podle ministerstva zdravotnictví bylo v důsledku šarvátek v ulicích egyptských měst zraněno 613 lidí.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist