Za roční vlády egyptského prezidenta Muhammada Mursího se v Egyptě konalo přes 9400 protestů. Letos se jejich počet každý měsíc ve srovnání s loňskem zvýšil sedmkrát. Mursí má ve středu k prvnímu výročí své vlády pronést projev, opozice chystá na neděli velkou demonstraci.

Káhirské mezinárodní rozvojové středisko spočítalo, že od Mursího loňského zvolení se v Egyptě konalo 9427 protestů. Zatímco loni vyšli lidé do ulic každý měsíc 176krát, letos se každý měsíc konalo v průměru 1140 demonstrací.

Zpráva zahrnuje období od loňského 1. července do letošního 20. června. Nejvíce se protestovalo v Káhiře a pak v provinciích ležících v deltě Nilu.

Opozice nepřestává Mursího kritizovat za to, že nedokáže zlepšit ekonomickou situaci v zemi a vede ji k islámským stranám, které ho do funkce nominovaly. Usiluje o Mursího odvolání a sesbírala už pod protestní petici na 15 milionů podpisů.

Mursí má ale rovněž stoupence, kteří také vycházejí do ulic a projevují mu podporu. Chtějí to udělat také v neděli, takže hrozí, že se střet obou táborů a násilí.

Egyptská armáda již v neděli varovala, že nebude stát stranou, pokud se opoziční demonstrace plánované na nadcházející víkend zvrhnou v násilí. Na znepřátelené politiky apelovala, aby se snažili o domluvu.

Podle agentury Reuters šlo o jedno z nejostřejších varování armády od loňského června, kdy předala moc islamistickému prezidentovi Muhammadu Mursímu a civilní vládě.