Už pátý den pokračuje anabáze bezpečnostního konzultanta Edwarda Snowdena, který při útěku před americkou spravedlností uvízl na moskevském letišti. Američana od jeho příletu do Ruska nikdo neviděl, v tranzitním hotelu nepřespává, platné dokumenty zřejmě nemá, tři linky do Havany už promeškal, nemůže se hnout z místa a o jeho žádosti o politický azyl ekvádorské úřady nic nevědí.
Snowden trčí v tranzitním prostoru jako kůl v plotě, napsal dnes ruský server Lenta.
Třicetiletý Snowden podle Washingtonu těžce poškodil bezpečnostní zájmy USA, když médiím vyzradil rozsáhlý tajný plán na sledování mezinárodního internetového a telefonického provozu. Bývalý ęxterní konzultant zpravodajských služeb je v USA stíhán za špionáž a krádež dokumentů, před soudem by mohl dostat až třicet let.
Prezident Barack Obama během státní návštěvy v Senegalu potvrdil, že Bílý dům má na Snowdenově dopadení eminentní zájem. Může při sobě mít ještě značný objem dokumentů, které by mohly Spojeným státům uškodit.
Za použití mimořádných prostředků ale Snowdenovo dopadení Washingtonu nestojí. Americké stíhačky prý nebudou pronásledovat letoun, v němž bude Snowden prchat z Moskvy, Obama o osudu Američana ani nehodlá hovořit s prezidentskými protějšky v Rusku a Číně. Proces vyhoštění zločinců by měl podle Obamy jít "rutinní legální cestou".
Spekulace kolem osudu Snowdena nepochybně rozšíří informace agentury RIA Novosti, že jeden z výborů ruského parlamentu Američana vyzval ke spolupráci při odhalování toho, jak USA elektronicky sledují ruské občany.
Ekvádor nedostal Snowdenovu žádost o azyl
Informace o tom, že Snowden požádal v Ekvádoru o politický azyl a obdržel od tamních úřadů uprchlický pas, jsou zřejmě mylné. Podle moskevských pasových úředníků, na které se odvolávají ruská média, Snowden kromě neplatného amerického pasu žádný osobní doklad nemá.
Zprávy o Snowdenově žádosti o politický azyl v Quitu navíc popřely samotné ekvádorské úřady s tím, že Američan se na žádný jejich zastupitelský úřad v zahraničí neobrátil. Podle nepotvrzených zpráv měl Snowden žádost o azyl poslat přes sociální síť Twitter. Pomáhat mu údajně měl zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange, sám ekvádorský azylant.
Se zápasem prchajícího Američana, kterého ruští poslanci označují za "nového disidenta", jsou ovšem v Ekvádoru solidární a americkému tlaku na jeho vydání se nehodlají podvolit. Výhrůžkám, že Snowdenova kauza může poškodit ekvádorsko-americký obchod, dnes vláda v Quitu předešla nečekaně rázným krokem, jímž se sama zřekla preferenční obchodní doložky.
Doložka, jejíž platnost by vypršela v červenci, má klíčový význam pro ekvádorskou ekonomiku. Díky ní se loni příjmy ekvádorské státní pokladny zvýšily o 429 milionů dolarů (8,5 miliardy korun). Skutečnost, že výhodný obchod s USA Quito samo obětovalo, pramení nejspíš z očekávání, že americký Kongres by příští měsíc doložku stejně neobnovil. Ekvádorské rozhodnutí tak některé americké komentáře považují za důkaz, že Snowden v Quitu nakonec azyl dostane. Příští letadlo z Moskvy do Havany mu letí v sobotu.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist