Jednoho mrtvého a tři zraněné si vyžádala střelba u volební místnosti v Albánii, kde se volí nový parlament. Volby v této členské zemi Severoatlantické aliance podle agentury Reuters pozorně sledují i její západní spojenci, znepokojující se stavem demokracie v této chudé balkánské zemi.
Opoziční levice se v hlasování snaží přerušit "šňůru" pravicového premiéra Saliho Berishi, který se uchází už o třetí mandát za sebou, což je bezprecedentní počin od pádu tvrdě komunistického režimu v roce 1991. Roste ale riziko, že výsledek duelu bude zpochybněn, protože svár mezi pravicí a levicí se přenesl i do ústřední volební komise, která není usnášeníschopná, aby mohla výsledek hlasování potvrdit.
Albánie od roku 1991 ještě nezažila volby, které by se daly považovat za naprosto svobodné a poctivé. Další klopýtnutí by opět ohrozilo vyhlídky na připojení se k Evropské unii.
Vůdce opozičních socialistů Edi Rama v neděli zrušil vlastní hlasování, aby odcestoval do města Laç, ležícího asi padesát kilometrů severně od Tirany, kde v přestřelce s kandidátem Berishovy vládnoucí Demokratické strany zahynul levicový aktivista.
Policie mezitím potvrdila, že střelba se strhla před volební místností a že zahynul třiapadesátiletý muž. Jeho oponent, kandidát vládnoucí strany, byl podle médií vážně zraněn a přepraven do vojenské nemocnice v Tiraně.
Pravice slibuje spravedlivé volby, vyhrát může levice
Bývalý kardiolog Berisha ještě dříve vyzval krajany, aby si počínali civilizovaně. "Ujišťuji, že každý hlas bude respektován," prohlásil premiér před novináři v Tiraně poté, co spolu s manželkou Liri odevzdal hlas své straně.
Předvolební průzkumy bývají sice považovány za nedůvěryhodné, nicméně naznačovaly, že vyhrát by mohl osmačtyřicetiletý socialista Rama, bývalý starosta Tirany.
ČEZ odstartoval arbitráž proti Albánii. Požaduje náhradu škody - čtěte ZDE
Petr Klement dočasně působí v Albánii jako poradní státní zástupce - čtěte ZDE
Rama po prohře v předchozích volbách v roce 2009 vyzval své stoupence k pouličním protestům, při kterých pořádkové síly zastřelily čtyři demonstranty.
Pro osmašedesátiletého Berishu, který prakticky od pádu komunismu dominuje albánské politice, občas hodně drsné, by porážka znamenala nejspíše konec kariéry.
Volební místnosti se otevřely v 7.00 a v sedm večer se uzavřou. Oprávněných voličů je i s Albánci žijícími v cizině 3,27 milionu, což je více, než má země obyvatel (2,8 milionu).
Čekají se spory o hlasy
Později večer by měly být známy oficiální výsledky, ale systém sčítání hlasů zástupci stran pravidelně vede ke sporům a průtahům.
Ještě v dubnu Rama stáhl ze sedmičlenné ústřední volební komise tři opoziční členy. V odvetě za to, že vládní koalice vyhodila z komise zástupce menší levicové strany, která od Berishi přeběhla do opozice.
Ramovi socialisté i Berishovi demokraté se jen málo liší strategickým cílem, za který shodně považují členství v Evropské unii. Ale tvrdé soupeření obou táborů neusnadňuje vztahy s Bruselem či spojenci v NATO. Příští vláda také bude muset věnovat pozornost ekonomice a důsledkům krize zejména v Itálii a Řecku, kde pracuje okolo milionu Albánců zasílajících do vlasti peníze. Země se zatím vyhnula recesi, ale státní dluh a rozpočtový schodek rostou.
"Doufám, že volby dopadnou dobře," řekla trhovkyně Teuta Muskajová, matka dvou nezaměstnaných absolventů práv, po odhlasování v centru Tirany. "Čekám lepší budoucnost pro mé děti, jejichž vzdělání jsme hodně obětovali."
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist