Papež František přiznal, že se nikdy nechtěl stát hlavou katolické církve a že se zatím do Apoštolského paláce nenastěhoval i kvůli vlastnímu duševnímu zdraví. K odpovědím na osobní otázky papeže přiměli žáci jezuitských škol z Itálie a z Albánie, kteří se sešli v Římě.

"Člověk, který se má rád, se papežem stát nechce. Já jsem papežem být nechtěl," řekl s úsměvem František šestileté dívence, která se ho ptala na jeho březnové zvolení.

Papež také přiznal, že těžké bylo i jeho někdejší rozhodnutí stát se knězem. Prý zažil okamžiky "vnitřní temnoty", kdy mu chyběla radost.

Argentinec Jorge Mario Bergoglio byl hlavou katolíků zvolen 13. března sborem kardinálů. Svět tuto volbu vnímal jako překvapivou a komentáře v následujících týdnech poukazovaly především na velmi skromný způsob vystupování nového papeže.

František například dodnes bydlí v penzionu svaté Marty a zatím stále odmítá přestěhovat se do několikapokojového apartmá v Apoštolském paláci.

"Mám s tím osobní problém. Potřebuji žít s lidmi. Kdybych bydlel o samotě, cítil bych se tak nějak izolovaný a to by mi nedělalo dobře," vysvětlil školákům.

"Bylo by to zlé a nudné," dodal papež.