Papež František otevřel cestu k blahořečení 63 katolíků. Většinou jde o oběti španělské občanské války, komunismu nebo nacismu, informovala agentura AFP.
Papež ve čtvrtek přijal prefekta vatikánské kongregace pro svatořečení a blahořečení Angela Amata a souhlasil s vydáním dekretů, které potvrzující zázračné nebo hrdinské skutky vybraných osobností. Tím umožnil jejich budoucí blahořečení.
Mezi kandidáty na blahořečení jsou například oběti komunistického režimu v Rumunsku a Maďarsku.
Jedním z kandidátů na blahořečení je kněz z bukurešťské arcidiecéze Vladimir Ghika, jenž sloužil v diplomatické službě papeže Pia XI. a byl zabit v květnu 1954. Podobně salesián Stefano Sándor byl kvůli své víře zabit v Budapešti v červnu 1953.
Většina z těch, u kterých papež František spatřuje mučednictví, jsou oběti náboženské nesnášenlivosti za španělské občanské války.
Jan Pavel II. má šanci stát se svatým. Jako Matka Tereza - čtěte ZDE
Papež František sešel v obyčejném rouchu mezi lidi a pak jim vyprávěl příběh o odpuštění - čtěte ZDE
Blahořečeni však mají být také italský seminarista Rolando Rivi, kterého ve 14 letech zabili komunističtí partyzáni, či jeho krajan, dominikán Giuseppe Girotti, jenž zemřel v koncentračním táboře Dachau.
Papež bude už 12. května ve Svatopetrské bazilice sloužit první svatořečení svého pontifikátu. Svatými se stanou osobnosti, které schválil ještě jeho předchůdce Benedikt XVI.
Bude mezi nimi Ital Antonio Primaldo, kterého v roce 1480 zabily osmanské síly, protože odmítl konvertovat k islámu. Kanonizovány budou rovněž zakladatelky ženských církevních řádů v Kolumbii a Mexiku.
Mytí nohou delikventů
Na Zelený čtvrtek papež František odsloužil mši v nápravném zařízení pro mladistvé na předměstí Říma. Během obřadu velmi neobvykle pojal tradiční rituál mytí nohou. Sklonil se před tuctem mladých vězňů, z nichž dvě byly dívky - což bylo podle agentury AFP ze strany papeže vůbec poprvé.
Tradice mytí nohou na Zelený čtvrtek odkazuje na Ježíšovo gesto pokory vůči apoštolům krátce před ukřižováním. Františkovi předchůdci v čele katolické církve však rituál prováděli v římské bazilice svatého Jana Lateránského a nohy myli kněžím, kteří reprezentovali jejich následníky.
František si však netradičně vybral mladé lidi na scestí. Během obřadu se je podle Radia Vatikán snažil přesvědčit o správnosti podobné pokory a obětí pro druhé. "Ježíš přišel sloužit, přišel, aby nám pomohl. Přemýšlejte o tom, jestli jsme opravdu ochotni sloužit druhým," řekl František.
Muslimka z Balkánu
Mezi téměř padesátkou mladých lidí ve věku 14 až 21 let internovaných v nápravném zařízení Casal del Marmo je řada Romů či imigrantů ze severní Afriky a ani tucet lidí vybraných k umývání nohou nebyli výhradně katolíci. Jedna ze dvou dívek, u nichž se František takto zastavil, byla muslimkou z Balkánu.
Zahrnutí žen do obřadu je považováno za významné s ohledem na to, že Vatikán zapovídá ženám získání kněžské funkce.
Papež prováděl tento rituál mezi lidmi z okraje společnosti každoročně už jako argentinský kardinál Jorge Mario Bergoglio, když navštěvoval věznice, domovy důchodců či hospice. Dnes tak opět potvrdil, že hodlá praktikovat větší sblížení církve s chudými a sociálně vyloučenými lidmi.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist