Slavnostní bohoslužbou ve Westminsterském opatství si v úterý britská královská rodina připomněla 60. výročí korunovace královny Alžběty II. britskou panovnicí. Letos sedmaosmdesátiletá královna byla korunována 2. června 1953 v kostele s tisíciletou tradicí, kterou založil svou korunovací v roce 1066 normanský panovník Vilém Dobyvatel.

Ceremoniálu se kromě dětí a vnuků Alžběty zúčastnilo na dva tisíce politiků, církevních hodnostářů a dalších osobností, mezi nimiž byl i premiér David Cameron.

Arcibiskup z Canterbury Justin Welby, nejvyšší duchovní představitel anglikánské církve, v projevu prohlásil, že královna "nastoupila cestu plnou oddanosti a sebeobětování, cestu, kterou si nezvolila, ale k níž byla povolána Bohem". Úterní slavnost je podle arcibiskupa "oslavou věrnosti".

Ozdobou oslav byla podle agentury AP koruna svatého Edvarda, součást britských korunovačních klenotů, která byla vystavena na hlavním oltáři. Zlatá koruna, která kvůli slavnosti opustila londýnský Tower poprvé od roku 1953, spočinula před 60 lety na hlavě nové panovnice jako symbol Spojeného království a Commonwealthu.

Ceremoniálu se zúčastnili manžel královny, jednadevadesátiletý princ Philip, následník trůnu princ Charles a jeho synové William a Harry.

Přítomna byla i Williamova manželka Catherine, která má příští měsíc přivést na svět dalšího člena královské rodiny. Dítě bude po svém otci a dědovi třetím v následnickém pořadí.

Alžběta II. se stala královnou po smrti svého otce Jiřího VI. v únoru 1952. Korunována byla až více než rok po jeho úmrtí s ohledem na pietní období smutku.

Korunovace se stala první velkou akcí britské televize, která záběry z ceremoniálu zprostředkovala dvaceti milionům lidí.

Královna Alžběta II. během mše ve Westminsterském opatství sleduje svou rodinu

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist