Poprvé ve formátu 3D natočila svůj tradiční vánoční projev britská královna Alžběta II. Letos v něm vzdá hold sportovcům za to, že se na letních olympijských hrách v Londýně zasadili o "nádherné sportovní léto" a ostatním lidem umožnili zažít spolu s nimi "vzrušení a drama".

Projev se bude vysílat na Boží hod odpoledne. Mluvčí Buckinghamského paláce podle britské stanice BBC uvedla, že královna se v něm také zaměří na "službu, úspěch a ducha pospolitosti".

Letošní rok byl pro britskou královskou rodinu plný významných okamžiků. Královna v červnu oslavila 60. výročí od nastoupení na trůn. Její vnuk William pak nedávno oznámil, že se svou chotí, vévodkyní z Cambridge, čekají dítě.

"Chtěli jsme v tomto roce (královnina diamantového) jubilea udělat něco trochu jiného a mimořádného," uvedla mluvčí Buckinghamského paláce, podle níž panovnice označila vysílání svého proslovu v 3D za "naprosto báječné".

Šestaosmdesátiletá Alžběta II. se v neděli kvůli nachlazení nezúčastnila mše v Sandringhamu v Norfolku, kde má venkovské sídlo. Její vánoční projev byl natočen v Buckinghamském paláci dříve tento měsíc. Vysílat se bude na Boží hod v 16:00 SEČ v rozhlase a televizi, dostupný bude i na uživatelském účtu královské rodiny na webu YouTube.

Poprvé o Vánocích k Britům v rozhlasovém proslovu v roce 1932 promluvil dědeček nynější královny Jiří V. Alžběta II. si tyto projevy, prodchnuté mnohdy náboženskou tematikou, píše sama. Obvykle v nich reaguje na současné otázky a čerpá z vlastních zážitků z uplynulého roku.