Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii (ICTY) ve čtvrtek v Haagu zprostil obžaloby z válečných zločinů v Bosně a v Chorvatsku dva dřívejší představitele srbských bezpečnostních služeb Jovicu Stanišiče a Franka Simatoviče.

Oba patřili k nejbližším spolupracovníkům někdejšího srbského prezidenta Slobodana Miloševiče, který zemřel v době, kdy byl sám tribunálem souzen.

Bývalý šéf tajných služeb Stanišić (62) a bývalý velitel srbských speciálních jednotek (63) Franko Frenki Simatović byli obžalováni z odpovědnosti za vraždy a deportace desetitisíců Muslimů (dnes Bosňáků) a Chorvatů v Bosně a Hercegovině a v Chorvatsku během válečných konfliktů, jež v letech 1991-1995 provázely rozpad jugoslávské federace.

Vina Jovici Stanišiče a Franka Simatoviče nebyla podle soudce Alphonse Orieho prokázána. Jak řekl, nebyly předloženy dostatečné důkazy svědčící o tom, že by některý z obžalovaných pomáhal vojákům, kteří byli údajně odpovědní za vraždy a další zločiny. Žalobce tribunálu žádal pro oba doživotní vězení.

Orie zároveň nařídil okamžité propuštění Stanišiče a Simatoviče z vazební věznice tribunálu.

Rozsudek následuje tři měsíce po rozhodnutí odvolacího senátu ICTY, který zbavil obvinění bývalého velitele jugoslávské armády Momčila Perišiče z napomáhání a podněcování zločinů páchaných vzbouřenými Srby v Bosně.

Oba verdikty podle agentury AP podporují často opakovaná ujišťování Bělehradu, že Srbsko záměrně nepomáhalo zločinům, jichž se dopouštěli srbští rebelové v Bosně a v Chorvatsku.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist