Největší afghánská soukromá banka byla od svého založení obrovským podvodem, díky němuž se malá skupinka osob, zahrnující i bratra prezidenta Hamída Karzáího, obohatila o takřka 900 milionů dolarů. Podle středeční zprávy serveru BBC News to odhalil audit financovaný Británií.

Zpráva nezávislé konzultantské firmy Kroll Associates v rozsahu 227 stran uvádí, že naprostá většina ilegálních půjček banky v milionových částkách šla na konto pouhých 19 osob a společností.

Půjčky si ze vkladů brali akcionáři banky, přičemž se prakticky nečekalo, že budou tyto finanční prostředky někdy splaceny.

Zaměstnanci banky měli nařízeno padělat dokumenty a registrovat půjčky pod fiktivními jmény nebo pod jmény nemajetných uklízečů a řidičů. Vyšetřovatelé objevili mimo jiné 114 razítek falešných firem, které dodávaly padělaným dokumentům dojem legitimity.

Na výplatní pásce banky byla i desítka pilotů společnosti Pamir Airways, kteří měli evidentně za úkol pašovat obrovské sumy peněz v hotovosti ze země do Dubaje. Tam akcionáři prostředky investovali do nákupu luxusních nemovitostí.

Z nezákonných půjček těžila prý především politická elita země, mezi jinými i prezidentův bratr Mahmúd Karzáí, který si z banky vzal 30,5 milionu dolarů. Mahmúd Karzáí však jakékoli nezákonné činy popírá a tvrdí, že všechny půjčky splatil v hotovosti.

Mezi obviněnými jsou i bývalý šéf banky a její zakladatel Šerkan Farnúd, který v minulosti získal mezinárodní proslulost jako pokerový hráč, někdejší výkonný ředitel banky Chalílulláh Firúzí či Hasín Fahím, bratr viceprezidenta Muhammada Kásima Fahíma.

Poslední dva jmenovaní údajně vedli dvojí účetnictví a prostřednictvím smyšlených půjček převáděli peníze na sebe. Oba jsou v současnosti v rukou tajné služby. Farnúdovi se zase povedlo převést stamiliony dolarů ze země prostřednictvím své směnárenské firmy.

Afghánská vláda rovněž v souvislosti s případem požádala Spojené státy o vydání bývalého šéfa Afghánské centrální banky Abdal Kádira Fitrata, kterého obviňuje z "falešných prohlášení".

Symbol pokroku

Podvody v Kábulské bance byly zjištěny již dříve, audit ale odkryl další detaily. Banka se počátkem tisíciletí stala symbolem pokroku a modernizace země a vyplácela platy statisícům afghánských vojáků, policistů a vládních zaměstnanců z peněz poskytovaných mezinárodními dárci, včetně USA a Japonska.

V roce 2010 nicméně stála na pokraji krachu a byla zachována jen díky finanční pomoci zahraničních dárců, kteří se obávali, že pád banky by mohl vést ke kolapsu křehké afghánské ekonomiky. Dárcovské země nicméně pohrozily zastavením pomoci Afghánistánu, pokud nebude proveden nezávislý audit a viníci nebudou předvedeni před soud.

Podle expertů je málo pravděpodobné, že by nějaké z rozkradených peněz mohly být získány zpět. Naopak podle nich existuje hrozba obdobných zločinů s tím, jak do země přichází množství zahraniční finanční pomoci.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist