Palestinci budou moci znovu vstoupit na svou půdu na západním břehu Jordánu, na které byla vystavěna nelegální židovská osada Chomeš. Podle agentury AFP to oznámila izraelská organizace na ochranu lidských práv Ješ Din.

Organizace kvůli pozemkům nedaleko Nábulusu podala odvolání k nejvyššímu soudu. Pozemky, na které Chomeš stála, chtěl konfiskovat izraelský stát.

Soudu ale prý nyní sdělil, že se příkaz k záboru půdy rozhodl zrušit.

Osada Chomeš se nachází na území, která si Palestinci nárokují pro svůj budoucí stát. Izrael osadu nechal vyklidit v srpnu 2005 spolu s dalšími dvěma desítkami židovských osad v pásmu Gazy a třemi sídlišti na západním břehu Jordánu.

Po 38 letech okupace tak bylo z území obsazeného ve válce z roku 1967 za necelý týden vystěhováno zhruba 9000 osadníků.

Půdu, o kterou ve sporu šlo, Izrael už v roce 1978 z bezpečnostních důvodů konfiskoval. Vojenská základna, se kterou se zde původně počítalo, ale nikdy nevznikla, uvedla organizace Ješ Din. Místo toho zde byla o dva roky později založena osada Chomeš.

Po evakuaci osady v roce 2005 oblast fungovala jako vojenská zóna. Příkaz ke konfiskaci půdy izraelským státem ale zůstával dál v platnosti, uvedla také organizace ve svém prohlášení.

Z pohledu mezinárodního společenství jsou všechny izraelské osady na palestinských územích ilegální, ať už je vláda schválila nebo ne. Na okupovaném západním břehu Jordánu žije přes 360 tisíc židovských osadníků, dalších asi 200 tisíc v Izraelem anektované východní části Jeruzaléma.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist