Radikální hnutí Hamás prosadilo zákon, který zavádí oddělenou výuku chlapců a dívek ve školách už od čtvrtého ročníku, kdy dosahují věku 9 let. Nařízení se nebude týkat jen veřejných, ale také soukromých a křesťanských škol po celé zemi. Nově nebudou moct dívky vyučovat muži.
Zákon začne platit od září. V současnosti se ve veřejných školách žáci učí společně bez ohledu na pohlaví do sedmé třídy. Na soukromých školách spravovaných OSN mají vlastní pravidla.
"Jsme muslimové. Nepotřebujeme dělat z lidí muslimy, děláme jen to, co poslouží našemu lidu a jeho kultuře," prohlásil v rozhovoru s Reuters Valíd Mezher, poradce ministerstva školství.
Vláda Hamásu se podle něj jen snaží chránit konzervativní muslimy a jejich hodnoty. Agentura AP připomíná, že během šestileté vlády hnutí zavedlo různé změny ve jménu počestnosti - zakázalo například ženám kouřit na veřejnosti vodní dýmky a snažilo se i o povinné nošení hidžábů u studentek univerzit a právniček.
A zrušen byl minulý měsíc i maratonský závod v pásmu Gazy, protože úřady nepovolily start cizinkám i místním ženám, které by snad chtěly běžet po boku mužů nezahalené do tradičních šátků. Závod se přitom bez větších obtíží konal poslední čtyři roky.
Ženy by měly zůstat doma
"Jsou to fundamentalisté, kteří věří, že islám říká, že ženy by měly zůstat doma a nevycházet ven bez hidžábu. Je to fundamentalistická strana, která chce mít pod kontrolou všechny oblasti společnosti, včetně civilního obyvatelstva, mladých a žen," cituje šéfku Women's Affairs Centre v Gaze Halu Kišavíovou list Daily Telegraph.
K počinům Hamásu v oblasti školství patřilo letos v lednu ohlášení záměru otevřít vojenskou akademii pro děti ve školním věku. Představitelé hnutí tento krok vysvětlovali tím, že je třeba, aby se v tomto zařízení děti připravovaly "k osvobození Palestiny".
Hamás si v pondělí do svého čela znovu zvolil Chalída Mišála. Ten vede organizaci z exilu v různých arabských zemích od roku 1996. Jeho znovuzvolení by podle agentury AP mohlo oživit usmiřování mezi Hamásem a konkurenčním Fatáhem palestinského prezidenta Mahmúda Abbáse.
Shromáždění Hamásu, šúra, se v tajném hlasování podle předpokladů většinově vyslovilo pro 56letého Mišála, informovaly tiskové agentury s odvoláním na zdroje z hnutí.
Mišál ještě loni údajně naznačoval, že o zvolení lídrem hnutí už nebude usilovat. Podle diplomatických zdrojů byl unaven politickými střety s vedením hnutí v pásmu Gazy, kde Hamás vládne. Mišála podporují regionální mocnosti Turecko, Egypt a Katar, kde nyní žije.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist