Jen co napětí na Korejském poloostrově mírně polevilo, přišla KLDR s další provokací a přesunula na své východní pobřeží další dvě odpalovací zařízení raket krátkého doletu. V poslední době přitom Pchjongjang začal mluvit o dialogu s USA a Jižní Koreou, byť s podmínkami.
Nové přesuny odpalovacích zařízení zaznamenaly satelitní snímky, sdělil tiskové agentuře Jonhap nejmenovaný vojenský zdroj. Jde o rampy pro rakety krátkého doletu Scud a přesunuty byly do provincie Hamgjong namdo. "Armáda bedlivě sleduje nové přípravy KLDR na raketový odpal," uvedl zdroj.
KLDR začátkem dubna do stejné oblasti přesunula dvě rakety středního doletu Musudan a rozmístila tu sedm mobilních odpalovacích zařízení.
Jižní Korea a její spojenci čekají, že Pchjongjang uskuteční odpal nějakého druhu rakety. Původně se spekulovalo, že by mohl odpálit raketu či rakety v rámci oslav 101. narozenin svého zakladatele Kim Ir-sena 15. dubna. Když se nic nestalo, zvažuje se nyní jako možné datum výročí založení severokorejské armády 25. dubna.
Severní Korea znovu pohrozila Jihu odvetou, pokud se neomluví za protesty - čtěte ZDE
KLDR: Zrušte sankce, potom budeme jednat. Jihokorejci požadavkům nerozumí - čtěte ZDE
Severní Korea zesílila hrozby a rétoriku poté, co na ni Rada bezpečnosti OSN uvalila nové sankce za únorový jaderný test. Předtím se Pchjongjang dočkal zpřísnění sankcí za prosincový start rakety, která podle KLDR vynesla na oběžnou dráhu družici.
Kritici nicméně míní, že takzvaný vesmírný program je jen zástěrkou pro vývoj technologie raket dlouhého doletu schopných nést jadernou hlavici. Jak jaderné testy, tak zkoušky raket Severní Koreji zakazují rezoluce RB OSN.
Odzbrojení jen bez odstrašujícího jádra
V posledních dnech se napětí poněkud zmírnilo, když KLDR začala mluvit o dialogu s USA a Jižní Koreou, byť s podmínkami.
Pchjongjang ve čtvrtek nabídl Soulu a Washingtonu seznam podmínek, za nichž je připraven s nimi jednat. Je mezi nimi zrušení mezinárodních sankcí. Agentura Reuters napsala, že je to náznak ukončení několikatýdenního napětí, které KLDR vyprovokovala nepřátelskými výpady a hrozbami vůči USA a Jižní Koreji. USA dle Reuters ale čekají na jednoznačné prohlášení, že je KLDR připravena zastavit jaderné aktivity.
Nukleárních zbraní se ale Pchjongjang vzdát nehodlá. "USA by neměly uvažovat o odstranění jaderných zbraní z Korejského poloostrova, dokud těchto zbraní nebude zbaven svět. KLDR může s USA jednat o odzbrojení, ale ne o odstranění jaderných zbraní," napsal severokorejský deník Rodong sinmun.
KLDR v roce 2005 podepsala dohodu, v níž je jí zaručena pomoc za to, že se těchto zbraní zbaví. Později ale od tohoto závazku odstoupila. Teď své jaderné zbraně označuje za nedocenitelný odstrašující prostředek, jehož se nikdy nevzdá.
Napětí na Korejském poloostrově bude jedním z hlavních témat jednání, jež při své nynější asijské cestě povede americký ministr zahraničí John Kerry v Jižní Koreji, Japonsku a Číně. Kerry zdůrazňuje, že ho zajímá diplomatické řešení napětí. Seznam severokorejských podmínek však označil za nepřijatelný.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist