Americký ministr zahraničí John Kerry v neděli v Tokiu potvrdil závazek Spojených států bránit Japonsko, které se v uplynulých dnech stalo terčem severokorejských válečných výhrůžek. Návštěvou Japonska ukončí šéf americké diplomacie třídenní cestu regionem, věnovanou především napjaté situaci na Korejském poloostrově.
"Spojené státy jsou pevně odhodlány bránit Japonsko," řekl Kerry na společné tiskové konferenci s japonským protějškem. Fumio Kišida zase zdůraznil, že Severní Korea musí splnit závazky, k nimž přistoupila v dřívějších dohodách o svém jaderném a raketovém programu.
Pchjongjangu nelze podle japonského ministra dovolit vlastnictví jaderných zbraní.
Severní Korea v pátek pohrozila Japonsku, že by se mohlo ocitnout v "jaderných plamenech", pokud se jakýmkoli způsobem zapojí do případného konfliktu na Korejském poloostrově - Pchjongjang totiž rozhořčilo rozmístění protiraketových střel Patriot v centru Tokia a japonská prohlášení o připravenosti sestřelit severokorejské rakety. Na výhrůžky Tokio odpovědělo, že je připraveno reagovat na "jakýkoli typ scénáře".
Oba spojenci v neděli také KLDR nabídli nové kolo rozhovorů za podmínky, že komunistický režim nejprve sníží napětí a začne dodržovat dohody, které podepsal. Pchjongjang by prý musel dát najevo, že je ochoten činit kroky směrem k denuklearizaci. Co přesně by měl režim udělat, však Kerry neřekl.
KLDR hrozí Tokiu jadernou odvetou: Pokud se Japonsko pohne, zasáhne ho válečná jiskra - čtěte ZDE
Severní Korea rozmístila na pobřeží rakety a zadala souřadnice cílů - čtěte ZDE
Americký ministr, který prý věří v možnost mírového soužítí v oblasti, zároveň uvedl, že pokud se severokorejská hrozba sníží, mohly by USA zmenšit počet protiraketových střel na tichomořském ostrově Guam.
Kerry před novináři také prohlásil, že Washington je proti jakékoliv nátlakové akci Číny v územních sporech s Japonskem. Samy USA se však zdržují stanoviska k vlastnímu čínsko-japonskému sporu o neobydlené ostrovy ve Východočínském moři.
Podle agentury AP silná Kerryho slova na podporu amerického spojence přišla jen den poté, co ministr v Pekingu sliboval povýšit spolupráci s Čínou na novou úroveň.
Přesvědčování Číny
Japonsko je poslední zastávka na ministrově třídenní cestě regionem. Kerry nejprve v pátek zavítal do Soulu, kde odmítl výhrůžky Severní Koreje jadernou válkou a prohlásil, že USA a Jižní Korea nepřijmou KLDR jako atomovou velmoc. Slíbil také, že Washington bude v případě nutnosti bránit své spojence v oblasti.
V sobotu v Číně se Kerry snažil přední činitele přesvědčit, aby na Pchjongjang vyvinuli větší tlak a pokusili se ho přimět k dodržování závazků ohledně zastavení raketových a jaderných zbrojních programů. Oba státy se také shodly na nutnosti přeměnit Korejský poloostrov v bezjadernou oblast.
Předpokládá se, že Severokorejci by mohli okolo 15. dubna provést jeden i více zkušebních odpalů svých raket středního doletu, aby tak uctili výročí narození zakladatele komunistického režimu Kim Ir-sena, dědečka nynějšího vůdce Kim Čong-una.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist