Pákistánská policie v pátek zadržela a předvedla před soud bývalého pákistánského prezidenta Parvíze Mušarafa v souvislosti s obviněním, že se v době, kdy byl v úřadu, dopustil vlastizrady. Příkaz k jeho zatčení vydal ve čtvrtek Nejvyšší soud v Islámábádu, který zamítl Mušarafovi další kauci. Než ho ale mohla soudní policie zadržet, bývalý prezident od soudu s ochrankou ujel.

Pákistánské televizní stanice odvysílaly záznam, na němž devětašedesátiletého Mušarafa policisté v uniformách předvádějí k soudu v Islámábádu. Soud nyní rozhodne, zda Mušaraf poputuje do vazby, anebo bude držen v domácím vězení.

Mušaraf, který vládl Pákistánu v letech 1999 až 2008, se vrátil do země minulý měsíc po téměř čtyřech letech v dobrovolném exilu, aby kandidoval ve volbách vypsaných na 11. května. Pákistánská volební komise ale postupně odmítla jeho kandidaturu ve všech okrscích, kde se o to pokusil.

Vrátil se, aby se očistil

Ve čtvrtek soud nařídil zadržení bývalého prezidenta v souvislosti s obviněním, že spáchal velezradu, když v roce 2007 v rámci střetu se soudním systémem odvolal vysoce postavené soudce a vyhlásil výjimečný stav. Podle kritiků tím porušil i ústavu země.

Mušaraf je v Pákistánu také obviněn ze zorganizování atentátu, při němž koncem roku 2007 zahynula někdejší premiérka Bénazír Bhuttová, a rovněž ze smrti vůdce povstaleckých separatistů v Balúčistánu Akbara Bugtího. Ten byl zabit během vojenské operace v srpnu 2006. Bývalý prezident všechna obvinění považuje za nepodložená.

Mušaraf se dostal k moci v roce 1999 vojenským převratem, když svrhl vládu premiéra Naváze Šarífa. Ten je nyní považován za hlavního kandidáta na premiéra. V roce 2008 byl Mušaraf donucen rezignovat a žil střídavě v Londýně a v Dubaji. Do Pákistánu se prý vrátil nejen kvůli kandidatuře ve volbách, ale také proto, aby se z obvinění před soudem očistil.

Letoší volby jsou v Pákistánu historické. Poprvé v dějinách země v nich demokraticky zvolená vláda, která dokončila celý mandát, má předat vládu dalšímu demokraticky zvolenému kabinetu.