Bývalý pákistánský prezident Parvíz Mušaraf se po více než čtyřletém exilu vrací do vlasti. V neděli přiletěl do Karáčí z Dubaje, kde trávil část svého exilu.

Mušaraf se chce zúčastnit květnových parlamentních voleb, v nichž má vůbec poprvé v pákistánských dějinách odevzdat dosavadní vláda moc pokojnou cestou. Podle pákistánských médií ale může příjezd exprezidenta předvolební situaci vážně zkomplikovat.

"Nejsem nervózní, ale znepokojují mne určití lidé spojení s terorismem a extremismem a také určité soudní procedury," řekl před odletem Mušaraf. K moci se dostal v roce 1999 díky převratu. V roce 2008 byl přinucen k rezignaci a poté žil střídavě v Londýně a Dubaji.

Mušarafovi hrozí v Pákistánu soudní stíhání pro podezření ze zorganizování atentátu, při němž koncem roku 2007 zahynula někdejší premiérka Bénazír Bhuttová, a rovněž kvůli smrti vůdce povstaleckých separatistů v provincii Balúčistán Akbara Bugtího.

Ten byl zabit během vojenské operace v srpnu 2006. Karáčský soud stanovil kauci 300 tisíc rupií (asi 60 tisíc korun), která Mušarafovi zaručuje aspoň dvoutýdenní ochranu před zatčením.

V sobotu Mušarafovi pohrozil zabitím pákistánský Tálibán, který prý už za tímto účelem vybral komando. Mušaraf, který se k moci dostal pučem, přežil tři pokusy o atentát.

Analytici tvrdí, že bývalý prezident nemá velkou šanci uspět ve volbách, které jsou vypsány na 11. května. Za dobu své nepřítomnosti prý ztratil až příliš mnoho stoupenců.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist