Londýn se ve středu naposledy rozloučil s bývalou britskou premiérkou Margaret Thatcherovou, která zemřela minulý týden v pondělí ve věku 87 let.
Trasa průvodu byla lemována členy královského vojenského námořnictva, Skotské gardy, Velšské gardy, gurkhských jednotek, královského letectva, dělostřelectva, ženistů a parašutistů. Kvůli svolaným protestům a pondělním explozím v Bostonu bylo v rámci zvýšené bezpečnosti povoláno do ulic asi 4000 policistů.
Pohřební automobil s rakví zahalenou v britské vlajce a s velkou kyticí bílých růží na ní z budovy parlamentu ve Westminsteru odjel v 11 hodin SELČ. Ostatky Thatcherové zde byly uloženy přes noc v kapli Panny Marie.
Speciál k úmrtní Margaret Thatcherové najdete ZDE
V kostele sv. Klementa Dánského na třídě Strand byla rakev po modlitbách přemístěna na dělostřeleckou lafetu z první světové války. Šestice irských koní ji poté za doprovodu vojáků odvezla ke katedrále sv. Pavla v londýnské čtvrti City.
Na smuteční obřad přijela i královna Alžběta II. a její manžel princ Philip. Seděli na pravé straně katedrály v první řadě na červených polstrovaných křeslech. Pohřbu se za Česko zúčastnil premiér Petr Nečas a bývalý prezident Václav Klaus, kterého si na seznam smutečních hostů dala sama Thatcherová.
Na video z katedrály sv. Pavla se můžete podívat zde:
První čtení četla na výslovné přání zesnulé její vnučka Amanda. Z evangelia Jana poté četl současný premiér David Cameron, také podle pokynů Thatcherové.
Margaret Thatcherová konzervativcům třikrát vyhrála volby a byla premiérkou 11 let do roku 1990. Státní pohřeb si nepřála, jen reprezentativní obřad s vojenskými poctami. Ten se od státního pohřbu z pohledu diváka prakticky neliší.
Video z průvodu si prohlédněte zde:
Během ceremonie umlkl také slavný zvon Big Ben na věži parlamentní budovy. Na výraz respektu parlamentu vůči Thatcherové neodbíjel až do 13. hodiny místního času.
Kolik pohřeb Velkou Británii stál, není známo, britská média ale nejčastěji hovoří o částce okolo deseti milionů liber (asi 300 milionů korun). Reprezentativní pohřeb měla v roce 1997 princezna Diana a o pět let později královna matka.
Smuteční obřad jsme sledovali ON-LINE:
On-line reportáž
Dnešního pohřbu bývalé britské premiérky Margaret Thatcherové se zúčastní přes 2000 osobností ze 170 zemí světa.
Při pietním aktu se například sejde 11 současných premiérů, očekává se i řada celebrit. Pozváni byli mimo jiné bývalí američtí prezidenti a také ten současný, Barack Obama, nikdo z nich ale nepřijede.
Ze zdravotních důvodů pozvání odmítli také někdejší sovětský prezident Michail Gorbačov a vdova po bývalém americkém prezidentovi Ronaldu Reaganovi Nancy.
V pondělí ráno před svítáním probíhal nácvik pohřbu. Zúčastnilo se ho na 700 vojáků a podle BBC proběhl bez problémů.
Uniformovaní vojáci se chopili rakve zahalené britskou vlajkou, hudba vyhrávala smuteční marše od Beethovena a Chopina a řady ozbrojených námořníků lemovaly přístup ke katedrále svatého Pavla.
Podle Andrewa Chatburna, který má na starosti choreografii pohřbu, proběhla celá akce velmi dobře. Nácvik ceremoniálu byl prý velmi důležitý zvláště kvůli synchronizaci všech jeho složek a účastníků. "Potřebují také vidět to místo, aby získali představu, jak to bude vypadat, a aby zvládli ten úkol s jistotou," popsal jeden z důvodů konání zkoušky.
Morning. I'm on Fleet St for #Thatcher funeral procession today. As of 7am, seems all protesters still in bed: twitter.com/Hannah_Furness…
— Hannah Furness (@Hannah_Furness) April 17, 2013
V Londýně je patrná zvýšená přítomnost policistů, jichž budou na průběh smutečního ceremoniálu dohlížet čtyři tisíce. Jejich ostražitost se podle Scotland Yardu zvýšila po pondělním pumovém útoku na bostonský mezinárodní maraton, ale žádná nová zvláštní opatření podle policejního šéfa Bernarda Hogana-Howea přijata nebyla.
Spíše než úklady teroristů údajně bezpečnostní složky znepokojují chystané demonstrace levicových radikálů, které by mohly slavnostní ráz pohřbu narušit.
Protesty podle policejního šéfa nejsou zakázány, ale musejí proběhnout pokojně. Londýnský tisk dnes spekuluje, že někteří kritici Thatcherové se chtějí ke smutečnímu průvodu demonstrativně otočit zády, hlasitěji protestovat se prý bude na Trafalgarském náměstí či u katedrály svatého Pavla.
I’ll be speaking about Lady Thatcher - the woman who saved Britain - and her funeral on @bbcr4today at 810am
— David Cameron (@David_Cameron) April 17, 2013
Necelou půlhodinu před obřadem se začíná zaplňovat hlavní loď katedrály sv. Pavla. Mezi smutečními hosty je i americký politik a bývalý předseda Sněmovny reprezentantů Newt Gingrich s manželkou, která se objevovala po jeho boku během předvolební kampaně republikánských primárek.
Kromě nich ze Spojených států přijel také James Baker, bývalý ministr zahraničí, bývalí ministři zahraničí George Shultz a Henry Kissinger a bývalý viceprezident Dick Cheney.
Zemřela bývalá britská premiérka Margaret Thatcherová
U kaple Klementa Dánského, kam byla rakev dnes ráno převezena, je připravena Skotská garda. Bude lemovat trasu smutečního průvodu, podél budou i příslušníci královského námořnictva a letectva. Přímo před vchodem do katedrály sv. Pavla vzdá hold bývalé premiérce čestná Velšská garda.
Někteří v davu přihlížejících pohřební vůz s rakví Margaret Thatcherové doprovází potleskem. Mezi zástupy v centru Londýna se ale objevují i transparenty s nápisy jako Rest in Shame, tedy "Odpočívej v hanbě".
Thatcherová dodnes Británii rozděluje. Zatímco část národa ji obdivuje, protože oživila zablokovanou politiku a ekonomiku země, část ji nesnáší kvůli jejím reformám, které poškodily část Británie, a kvůli jejímu agresivnímu osobnímu stylu.
Pohřební vůz je nyní u kostela svatého Klementa Dánského, kde proběhnou přípravy na druhou část průvodu. Po krátké mši a modlitbách za zesnulou bude rakev s ostatky umístěna na dělostřeleckou lafetu z první světové války, na které ji převezou až do katedrály sv. Pavla.
Na rakvi, která je pokrytá britskou státní vlajkou, je velká kytice z bílých růží, ve které je zapíchnutý vzkaz od její rodiny: Milované mamince – navždy zůstaneš v našich srdcích, Carol a Mark.
Pohřbu se účastní britská královna Alžběta II. s manželem princem Philipem, jedenáct předsedů vlád, ministři zahraničí, diplomaté, příslušníci královských rodů a četné celebrity.
Organizace pohřbu vyvolala ve Spojeném království vzrušené debaty, stejně jako celý politický odkaz konzervativní bývalé premiérky. Vláda Davida Camerona sice Thatcherové nevypravila státní pohřeb, ale okázalé rituály "reprezentativního" ceremoniálu s vojenskými poctami se mu velmi blíží.
Poslední rozloučení s expremiérkou, která i podle kritiků změnila tvář britské politiky, přijde daňové poplatníky odhadem na deset milionů liber (přes 300 milionů korun).
Václav Klaus byl na části seznamu smutečních hostí, který sepsala sama Thatcherová. Pohřbu se účastní na pozvání barončiny rodiny. Premiér Nečas je reprezentantem ČR, každá země může mít na pohřbu jednoho zástupce.
It’s very sad that the administration isn’t sending anyone to Margaret Thatcher’s funeral. She was a big U.S. supporter.
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) April 16, 2013
Pohřeb přímo na místě sleduje redaktor Respektu Ondřej Kundra. Na internetových stránkách týdeníku například píše:
Zatímco včera probíhaly v ulicích Londýna poslední přípravy na pohřeb baronky Thatcherové, poslanci se v parlamentu hluboce do noci střetli o to, zda má premiér Cameron právo zrušit dnešní pravidelné interpelace a místo toho jít uctít památku nejdéle sloužící poválečné premiérky. "Demokracie a politický střet nesmí přestat fungovat kvůli komukoliv. Zvlášť ne kvůli lady Thatcherové, která společnost tak rozdělovala," hřímal v plamenné řeči krátce před půlnocí poslanec za labouristy George Galowey. "Její rakev leží právě teď jen několik metrů od Vás ve vedlejší místnosti. Aspoň dnes byste měl projevit trochu úcty a sebeovládání," obořila se na něj jedna z poslankyň konzervativců. V následném hlasování pak poslanci rozhodli, že otázky na premiéra přece jen výjimečně nebudou.
Za doprovodu kněží deset vojáků vynáší rakev Margaret Thatcherové z kostela sv. Klementa Dánského a umisťují ji na dělostřeleckou lafetu taženou šesti černými irskými koňmi.
Na schodech svatopavelské katedrály mezitím v červených kabátech stojí váleční veteráni a obyvatelé královské nemocnice v Chelsea, se kterými se Thatcherová společně modlila, podotýká list Daily Telegraph.
Snímek průvodu, rakev Margaret Thatcherové je umístěna na dělostřelecké lafetě:
Rakev Thatcherové doprovází zástupci královského vojenského námořnictva, skotské gardy, velšské gardy, gurkhských jednotek, královského letectva, dělostřelectva, ženistů a parašutistů, informuje Česká televize.
Je slyšet dělostřelecký výstřel z pevnosti v Toweru. Každou minutu průvodu bude vypálen další výstřel.
Do katedrály sv. Pavla přijely už i děti bývalé premiérky, Carol a Mark. Na místě je i londýnský starosta boris Johnson.
Mezi smutečními hosty je i veterán z války o Falklandy Simon Weston, který byl při útoku argentinských letadel v roce 1982 popálen na 46 procentech těla.
Falklandy na Twitteru posílají do Londýna kondolenci a budou také pořádat smuteční obřad:
Our thoughts are with Lady #Thatcher’s family on this day of mourning – a special memorial service will be held today in #Falklands capital
— Falkland Islands Gov (@FalklandsGov) April 17, 2013
Královský pár přijel ke katedrále za zvuku státní hymny God Save the Queen.
Lafeta s rakví Margaret Thatcherové právě přijíždí ke katedrále sv. Pavla v londýnské čtvrti City.
Před hlavním schodištěm stojí čestnou stráž Velšská garda. Na schodech před vstupem lemují cestu veteráni a obyvatelé královské nemocnice v Chelsea.
Přesně ve 12:00 začal smuteční obřad v katedrále sv. Pavla. Vojáci nesou rakev před oltář, všichni hosté stojí.
Vnoučata zesnulé baronky Amanda a Michael, děti jejího syna Sira Marka Thatchera, mají v rukách polštáře s oceněními, která Thatcherová získala - Řád za zásluhy a Podvazkový řád, nejvyšší britská vyznamenání.
Královna Alžběta II. a její manžel sedí na pravé straně katedrály v první řadě, na červených polstrovaných křeslech.
Děkan svatopavelské katedrály David Ison se ujímá slova.
"Sešli jsme se v této katedrále dnes, abychom před Bohem zavzpomínali na Margaret Hildu Thatcherovou, poděkovali za její život a práci a abychom ji předali do božích rukou."
Celý proslov v angličtině:
We come to this Cathedral today to remember before God Margaret Hilda Thatcher, to give thanks for her life and work, and to commend her into God's hands. We recall with great gratitude her leadership of this nation, her courage, her steadfastness, and her resolve to accomplish what she believed to be right for the common good.
We remember the values by which she lived, the ideals she embraced, her dignity, her diligence, her courtesy, and her personal concern for the well-being of individuals.
And as we remember, so we rejoice in the lifelong companionship she enjoyed with Denis, and we pray for her family and friends and for all who mourn her passing.
We continue to pray for this nation, giving thanks for its traditions of freedom, for the rule of law and for parliamentary democracy; remembering the part we have played in peace and conflict over many centuries and in all parts of the world; praying for all today who suffer and sorrow in sickness, poverty, oppression or despair, that in harmony and truth we may seek to be channels of Christ's faith, hope and compassion to all the world; joining our prayers together as we say: The Lord's Prayer.
Se zlomeným hlasem čte, na přání babičky, první čtení z Listu Efezským Thatcherové vnučka Amanda.
Druhé čtení z Janova evangelia čte, také na přání zesnulé, britský premiér David Cameron. Je to dialog Ježíše Krista a apoštola Tomáše.
Londýnský biskup Richard Chartres během kázání rozesmál přítomné smuteční hosty. Zavzpomínal na historku, kterou má se zesnulou Thatcherovou.
Jednou prý, když se během banketu chtěl natáhnout pro kousek kachního masa, tak ho chytila za ruku a pronesla: "Nesahejte na to kachní, biskupe, příliš se po něm tloustne!"
Kromě zábavné vzpomínky biskup o Thatcherové řekl, že se do všeho pouštěla s obrovskou energií a náruživostí a vždy byla schopná reflexe. Stala se podle něj symbolickou postavou.
Jednou prý na téma křesťanství prohlásila, že sice nenabízí snadná politická řešení, ale učí lidi být soucitnou společností.
Slightly surprised there are no speakers outside St Paul's which means the crowd can't hear Lady #Thatcher's service.
— Nick Sutton (@suttonnick) April 17, 2013
V katedrále promluvili také zástupci neanglikánských církví. Pokračuje smuteční obřad.
Obřad vrcholí proslovem arcibiskupa z Canterbury Justina Welbyho.
Za rakví, kterou právě vynáší vojáci z katedrály, kráčí děti zesnulé Carol a Sir Mark Thatcher, za nimi jdou vnoučata Thatcherové.
Před rakví nesou nejvyšší britská vyznamenání.
Za kněžími na konci průvodu jde také královna Alžběta II. s manželem.
Vojáci rakev s ostatky Thatcherové ukládají do pohřebního vozu. U rakve jsou uložena i čestná vyznamenání. Odpoledne proběhne kremace a soukromé rozloučení jen v úzkém rodinném kruhu.
Média předpokládají, že baronka Thatcherová bude pohřbena vedle svého muže Denise u královské nemocnice v Chelsea.
Královna Alžběta II. a princ Philip po odjezdu pohřebního vozu čekají na automobil, který je ze svatopavelské katedrály odveze.
Královna i její choť se ještě rozloučili s členy rodiny Margaret Thatcherové na schodišti katedrály.
Jako první přesně podle protokolu odjíždí královna, která na obřad přijela jako poslední. Po členech rodiny Margaret Thatcherové postupně opouští katedrálu i další smuteční hosté. Před schody se loučí i Tony Blair a José Manuel Barroso.
Pro účastníky pohřbu jsou připraveny dvě recepce.
"Thatcherová nebyla silný ani skvělý vůdce. Na lidi jednoduše kašlala a tahle neomalenost byla britským tiskem přeměněna v hrdinství," napsal bývalý frontman The Smiths v prohlášení po smrti bývalé britské premiérky.
Přečtěte si, kdo další po smrti Thatcherové rozhodně netruchlí ZDE
V několika městech Velké Británie odpůrci bývalé premiérky svolali protesty. Smuteční průvod a obřad v Londýně ale demonstranti nijak nenarušili.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist