V centru Londýna se v sobotu odpoledne sešly zhruba tři tisíce lidí, aby společně oslavili úmrtí bývalé premiérky Margaret Thatcherové.

Kromě popíjení šampaňského účastníci "oslavy" na Trafalgarském náměstí také společně zpívali song Ding Dong the Witch is Dead (Cink cink, čarodějnice je mrtvá) z filmu Čaroděj ze země Oz.

Situaci přímo na místě až do pozdních večerních hodin sledovali policisté. Došlo k několika potyčkám a šestnáct z výtržníků bylo za narušování veřejného pořádku zatčeno, informují britská média.

Mezi odpůrci zesnulé premiérky byli zástupci z řad odborů, se kterými Thatcherová nekompromisně bojovala už během svého působení v čele britské vlády, ale i mladí studenti.

"Někteří lidé tady mají v sobě hluboce zakořeněnou nenávist vůči Thatcherové a tomu, co dělala. Většina z nás mladších tu ale je na protest proti pokusu vládnoucí třídy a některých médií detoxikovat Thatcherovou a její politiku," cituje čtyřiadvacetiletého Marcuse Schneidera list Guardian.

Odpůrci bývalé předsedkyně britské vlády se v posledních dnech snažili dostat do nedělní hudební hitparády rozhlasové stanice BBC Radio 1 píseň Ding Dong the Witch is Dead. Jen do čtvrtka se prodalo 20 tisíc nosičů.
Přes doporučení konzervativních médií vedení BBC v sobotu prohlásilo, že zahraje pouze krátkou ukázku písně.

Margaret Thatcherová zemřela v pondělí 8. dubna ve věku 87 let. Její pohřeb s vojenskými poctami proběhne ve středu v katedrále sv. Pavla za přítomnosti více než dvou tisíc osobností z celého světa. Za Česko účast potvrdil už premiér Petr Nečas i bývalý prezident a velký obdivovatel "Železné lady" Václav Klaus.

Podívejte se na záběry oslav na Trafalgarském náměstí v Londýně: