Švýcarský řetězec luxusních hotelů Kempinski v úterý oznámil, že upouští od plánů letos alespoň částečně otevřít obrovský pyramidový hotel Rjongjong, který po desítky let stojí nedostavěný v severokorejském Pchjongjangu. Důvodem rozhodnutí je vzrůstající napětí na Korejském poloostrově, napsala agentura AFP.

Loni v listopadu hotelový řetězec vyjádřil naději, že se mu podaří otevřít 105patrový hotel v červenci nebo srpnu letošního roku.

Betonový monolit, jehož stavbu zahájil severokorejský režim už v 80. letech a v následujícím desetiletí ji pro nedostatek peněz přerušil, si od sdělovacích prostředků vysloužil přezdívku "hotel zkázy".

Nejstarší evropská síť luxusních hotelů Kempinski plánovala v hotelu otevřít obchody, kanceláře, taneční sály, restaurace a 150 hotelových pokojů.

Podle původních plánů měl mít hotel 8000 pokojů a několik otáčivých restaurací na vrcholu. Provoz hotelu by ale podle odhadů spotřeboval tolik elektrické energie, jako celý Pchjongjang a zvláštní kónický tvar navíc neumožňuje instalaci výkonných výtahů.

Korejský poloostrov se dostal do nové, vyhrocené krize od letošního února, kdy KLDR uskutečnila v pořadí už třetí jaderný test. Následující měsíc proti ní Rada bezpečnosti OSN uvalila nové sankce, na něž komunistický režim reagoval vypovězením všech dohod o neútočení s Jižní Koreou a stupňujícími se výhrůžkami jak vůči svému jižnímu sousedovi, tak proti jeho spojenci USA.

V posledních dnech severokorejská vláda vyzvala k evakuaci z KLDR zahraniční diplomaty a z Jižní Koreje cizince, jimž by "v případě války nechtěla ublížit".

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist