Německé úřady odhalily rozvětvenou neonacistickou síť ve věznicích po celé zemi, jejímž cílem bylo finančně podporovat zadržované pravicové radikály a ideologicky je upevňovat.

Jádro přísně hierarchizované organizace bylo ve věznicích v západoněmeckém Hesensku, kde jí vyšetřovatelé také přišli na stopu. Vězeňské orgány kvůli tomu zpřísnily bezpečnostní opatření v nápravných zařízeních.

Podle deníků Süddeutsche Zeitung a Bild fungovala tato neonacistická síť několik měsíců a podporovala extremisty a jejich rodiny nejen během výkonu trestu, ale i po propuštění. Kromě finanční pomoci je "ideologicky stmelovala" pomocí šíření krajně pravicových myšlenek.

Členové mezi sebou komunikovali prostřednictvím dopisů a zpráv skrytých v inzertních rubrikách časopisů. Používali přitom kódy a symboly, které byly i pro experty na tuto problematiku těžko rozluštitelné. Členové organizace se prý navíc ve věznicích neprojevovali jako typičtí neonacisté.

Podle tisku se dokonce pokusili spojit s Beate Zschäpeovou, jedinou žijící členkou neonacistické skupiny Národně socialistické podzemí (NSU), která má podle vyšetřovatelů na svědomí životy deseti lidí a ve vazbě čeká na soud. Tento pokus Bildu potvrdil mluvčí hesenského ministerstva spravedlnosti. Deník Die Welt s odvoláním na nejmenovaný zdroj z tohoto úřadu dokonce uvedl, že se neonacistická vězeňská organizace snažila Zschäpeovou získat do svých řad.

Důkazy o existenci sítě úřady našly při prohlídkách cel v Hesensku v minulých týdnech. Při nich zajistily značné množství dopisů a propagandistických materiálů.

"Nechceme ve věznicích opakovat chybu bezpečnostních orgánů v souvislosti s trestnými činy NSU. Víme, že se pravicoví odsouzenci snaží v nápravných zařízeních vybudovat sítě a organizační struktury. Tomu zabráníme," řekl Bildu hesenský ministr spravedlnosti Jörg-Uwe Hahn. Tamní věznice podle něj v reakci na odhalení sítě zpřísnily bezpečnostní opatření.