Mluvčí řeckých neonacistů ze strany Zlatý úsvit ve čtvrtek ráno fyzicky napadl v přímém přenosu dvě levicové političky. Na jednu vylil sklenici vody a druhé pak nafackoval.

Aténská prokuratura nařídila po incidentu, který vyvolal na mediální a politické scéně velký rozruch, jeho okamžité zatčení, informovaly řecké servery.

V televizi Antenna neudržel na uzdě své nervy jednatřicetiletý Ilias Kasidiaris, kterého během vášnivé debaty rozlítila nejprve zástupkyně Koalice radikální levice (SYRIZA) Rena Doruová.

Prohlásila, že Řecko prochází krizí demokracie, když se do řeckého parlamentu po květnových volbách dostali lidé, kteří zemi vrátí o 500 let zpět. Myslela tím zástupce Zlatého úsvitu, kteří se skoro sedmi procenty hlasů překvapivě obsadili 21 míst v 300členném shromáždění. Kasidiaris na ni vylil sklenici vody.

Proti tomu se ostře ohradila komunistická zástupkyně a někdejší známá novinářka Liana Kanelliová, která do Kasidiarise strčila s výzvou, aby ihned odešel. Bývalý příslušník zvláštních jednotek starší ženě uštědřil několik facek. Nezabránil mu v tom ani moderátor pořadu.

Kasidiaris byl mezi pozvanými zástupci všech sedmi politických stran, které se v květnu dostaly do parlamentu. Ten se ale sešel v jeden den, aby se ten následující znovu rozpustil poté, co se při současném rozložení sil žádné straně nepodařilo vytvořit funkční vládní koalici.

Facka jako pocta

Po krátce reklamní pauze debata pokračovala už bez Kasidiarise. Kanelliová vyslovila nad incidentem lítost a vyzvala voliče, kteří v květnu dali svůj hlas Zlatému úsvitu, aby své rozhodnutí při opakovaných volbách 17. června přehodnotili. "Pro mě byla tato facka poctou. Ať si ho užije matka, která ho porodila," podotkla politička.

Incident odsoudily všechny demokratické strany. "Tento útok je útokem na každého demokratického občana," reagoval mimo jiné mluvčí řecké vlády.

Vinou pokračující ekonomické krize v Řecku, které je již pět let v hospodářském poklesu, zaznamenal Zlatý úsvit během předvolební kampaně raketový nárůst popularity kvůli slibům rázných a snadných opatření.

Jejich členové na sebe upozornili kromě útoků na nezákonné přistěhovalce, kterým se přisuzuje vina za růst zločinnosti v zemi, také příkladnou starostlivostí o staré a nemohoucí občany, jimž poskytovali ochranu při výběru důchodů, nebo dělali nákupy v samoobsluhách.