Bývalý velitel bosenskosrbské armády Ratko Mladić, který čelí obvinění z genocidy či válečných zločinů, se během čtrnácti let na útěku skrýval nedaleko Bělehradu. Přitom po celou dobu se spekulovalo o tom, že by se mohl schovávat v horách nebo klášterech v Černé Hoře i v Bosně, nebo až v dalekém Rusku či Kazachstánu.

Pohyb válečného zločince podle srbského deníku Blic zmapovali srbští vyšetřovatelé. Mladić měl k dispozici hned několik bytů v Bělehradě a žil i v okolních vesnicích, nejen v domech, ale také v kasárnách a dalších vojenských objektech.

V Srbsku se poprvé objevil na začátku roku 1997, dopaden byl ve vesnici Lazarevo 26. května 2011. Vůbec nejdále se od srbské metropole vzdálil, když cestoval do Kragujevce, který leží asi 150 kilometrů od Bělehradu.

Příslušníci speciálních jednotek dostali v roce 2007 tip, že by hledaný muž mohl být ve vesnici Moštanica nedaleko Bělehradu. Tehdy měl ale Mladić velké štěstí. Vojáci a policisté totiž prohledali všechny místní domy, až na jeden. Právě v něm se bosenskosrbský generál ukrýval.

Dva dny nato raději kvůli většímu bezpečí odešel ke svému bratranci do Lazareva. Právě tam byl o čtyři roky později chycen.

Mapováním pohybu obávaného velitele bosenskosrbské armády se zabýval rovněž britský deník The Guardian. Vycházel ze zpráv vyšetřovatelů, ale i z výpovědí svědků. Z nich například vyplynulo, že Mladičovi na útěku lidé pomáhali většinou proto, že ho považovali za hrdinu, anebo proto, že k tomu byli donuceni.

Údajně jim byla ukázána fotografie jejich dětí s tím, že když na ně mohou mířit objektivy fotoaparátů, stejně tak na ně mohou zamířit i zbraně.

Hned po skončení války v Bosně těžil Mladić z toho, že má spoustu příznivců u armády. Srbský důstojník Milan Gunj vypověděl, že mu v roce 1997 zavolali s tím, ať se okamžitě dostaví do rekreačního střediska armády ve vesnici Rajac nedaleko Bělehradu. Hned u vchodu stálo deset mužů a jedním z nich byl Mladić.

"Zachvátila mě panika a měl jsem strach. Věděl jsem, že ho obvinili z určitých zločinů," popsal Gunj setkání s bosenskosrbským velitelem.

Procházky po lese

O měsíc později, jako vždy v noci, se Mladić přesunul do ještě většího rekreačního střediska – Stragari. Tam měl k dispozici bazény, sportoviště a v jednu chvíli i svého kuchaře a číšníka. A jak vypadal jeho běžný den?

"Povídali jsme si, procházeli se po lese, hráli šachy, karty a stolní tenis. Pak jsme se naobědvali a zase se šli projít," uvedl srbský generál Djordje Ćurčin.

Ratko Mladić je nyní souzen Mezinárodním trestním tribunálem pro bývalou Jugoslávii v Haagu. Žalobci mu připisují mimo jiné odpovědnost za masakr ve Srebrenici, při kterém jednotky pod Mladičovým velením povraždily v červenci 1995 na 8000 muslimských mužů a chlapců. Soud je ale v současnosti odložen na neurčito.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist