Ratko Mladić byl zadržen ve čtvrtek ráno. Srbské úřady uvedly, že k zatčení došlo kolem půl páté ve vesničce Lazarevo ve Vojvodině. Mladić tam údajně žil pod falešnou identitou u svých příbuzných. Podle srbského rádia B92 vystupoval pod jménem Milorad Komadič a zadržen byl na základě anonymního udání.
Mladić měl u sebe dvě pistole, ale při zatýkání nekladl odpor a "spolupracoval", řekl podle agentury AP srbský ministr pro spolupráci s tribunálem OSN Rasim Ljajić.
Vesničku záhy obklopila policie a média. Její obyvatelé ale nad zprávou jen kroutí hlavou - nikdo z nich nikoho podobného neznal a neviděl. Příbuzný Ratka, Branislav Mladić, prý nikdy neměl žádné potíže s policií a nikdo neměl podezření, že by zločince mohl skrývat.
Zadržení Ratka Mladiče potvrdil krátce po mediální sprše i srbský prezident Boris Tadić, jehož prohlášení vysílala v přímém přenosu řada televizí. "Mladič byl zadržen na srbském území dnes časně ráno," řekl Tadić s tím, že "všechny válečné zločiny musí čelit vyšetřování".
"Proces jeho vydání Mezinárodnímu trestnímu tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY) již začal," dodal prezident.
O zásluhu na zadržení Mladiče se později přihlásila také Bosna. Člen kolektivního předsednictva Bosny a Hercegoviny za Bosňáky (dříve Muslimy) Bakir Izetbegović na tiskové konferenci v Sarajevu oznámil, že srbské orgány zatkly Mladiče ve spolupráci s bosenskými bezpečnostními agenturami.
Sledujte situaci okolo zadržení Ratka Mladiče on-line ZDE
Srbská prokuratura dementovala informaci, že byl zatčený Mladić deportován do Haagu. Nejprve půjde před srbský soud a před válečný tribunál se má postavit nejdříve za týden. Mladič se nejprve musí seznámit s obviněním a má právo na odvolání proti vydání.
"Zadržený muž má určité fyzické rysy jako Mladić," řekl nejmenovaný bezpečnostní činitel. Policie pak nechala prověřit ještě vzorek DNA. Nejmenovaný rodinný přítel podle agentury Reuters ještě před potvrzením uvedl, že se skutečně o Mladiče jedná.
Podívejte se na život Ratka Mladiče prostřednictvím časové osy:
Bělehrad má na zatčení Mladiče zájem, protože Evropská unie klade jako jednu z podmínek přijetí Srbska předání Mladiče před mezinárodní soud.
Generálplukovník Ratko Mladič je v srbské mytologii tvrdým mužem, "historicky nejúspěšnějším srbským vojevůdcem na západ od Driny", jak se píše v oslavných článcích hnutí srbských četniků, nacionalistických bojovníků s tradicí v devatenáctém století a obou světových válkách.
Ratko Mladić unikal zatčení téměř 16 let. U ICTY je obžalován mimo jiné z genocidy či spoluúčasti na ní, zločinů proti lidskosti a dalších válečných zločinů, kterých se podle obžaloby dopustil záměrnou likvidací části bosenskomuslimských národnostních či náboženských skupin v některých oblastech Bosny a Hercegoviny, například v Banja Luce, Prijedoru, Ključi a především ve Srebrenici, kde bylo v roce 1995 zmasakrováno na 8000 muslimských mužů a chlapců.
Balkánští zločinci
Sledujte s námi, jak svět vnímá zadržení Ratka Mladiče on-line ZDE:
On-line reportáž
Před týdnem prokurátor Mezinárodního válečného soudu Serge Brammertz prohlásil, že Srbsko v záležitosti dopadení Ratka Mladiče a dalších válečných zločinců bývalé jugoslávie nedělá dost, uvedl server Voice of America.
Evropská komise prohlásila, že všechno nasvědčuje tomu, že zadržený muž je skutečně Ratko Mladič.
Před dvěma lety byl zveřejněn starý videozáznam, na kterém si Mladič užívá oslav svatby, na kterou byl pozván. Podívejte se na video ZDE
Mladić byl zadržen na základě anonymního udání v srbské obci Lazarevo nedaleko Zrenjaninu. Při zatčení se vydával za Milorada Komadiče, policie si však jeho totožnost ověřila podle vzorku DNA.
V roce 2008 Srbové zadrželi rovněž dlouho hledaného politického předáka bosenských Srbů Radovana Karadžiče. Nadále však zatím uniká předák chorvatských Srbů Goran Hadžić.
Dvaapadesátiletý Hadžić zůstal po dnešním zadržení Mladiče jediným člověkem, po kterém ICTY dosud marně pátrá. Někdejší vůdce jednostranně vyhlášené Republiky srbská Krajina (RSK) čelí obžalobě ze zločinů proti lidskosti a porušení zvyklostí vedení války v souvislosti s vyháněním Chorvatů a dalších nesrbských obyvatel z oblasti Krajiny.
RSK vyhlásili v roce 1991 odbojní chorvatští Srbové po odtržení Chorvatska od bývalé Jugoslávie. Záhřeb v létě 1995 dobyl území RSK téměř celé zpět.
Kdo je Ratko Mladić? Pro některé Srby legenda, pro Bosňany masový vrah
"Pro Srbsko je dobře, že tato kapitola naší historie byla uzavřena. Věřím, že se teď otevřely všechny dveře k našemu členství do EU," prohlásil prezident Boris Tadić.
Zatčení léta hledaného vojenského velitele bosenských Srbů Ratka Mladiče umožňuje, aby bylo spravedlnosti učiněno zadost, uvedl mluvčí NATO.
Zprávu ze Srbska uvítala také Evropská unie, která vyzvala k rychlému vydání Mladiče Mezinárodnímu trestnímu tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY) v Haagu.
"Očekáváme, že Ratko Mladić bude (Bělehradem) bezodkladně přepraven k ICTY. Úplná spolupráce s ICTY zůstává zásadní otázkou na cestě Srbska ke členství v EU," prohlásila šéfka unijní diplomacie Catherine Ashtonová.
Ratko Mladić jen několik hodin po svém zadržení už míří letadlem do Haagu, kde bude předán Mezinárodnímu válečnému tribunálu.
Srbský premiér Tadić vidí symboliku v tom, že byl Mladić zatčen právě v den, kdy šéfka evropské diplomacie Ashtonová zahajuje návštěvu Srbska. Se srbskou vládou má jednat o přístupu do EU.
Některá srbská média uvádějí, že žil Ratko Mladić u příbuzných ve vesničce Lazarevo ve Vojvodině, kde byl dnes ráno zatčen, několik let. Údajně se normálně pohyboval mezi lidmi, nosil vous a nikdo netušil, o koho se jedná. Vesnička je informací o svém sousedovi naprosto šokovaná.
"Všechna média vysílají prakticky jenom zprávy o Mladičově zatčení a nic jiného," řekl Branko Vučković, ředitel místní rozhlasové stanice ve středosrbském Kragujevaci. "Nejsou žádné protesty, nikde se nehromadí žádní lidé, všichni byli tou zprávou zaskočeni."
Loni na podzim zvýšila srbská vláda odměnu za informaci, která povede k zadržení Ratka Mladiče, na deset miliónů eur. Od roku 2007 byla výše odměny milión eur, ale vláda v říjnu tuto sumu zdesetinásobila. Podnítila tím zájem profesionálních lovců lidí, výsledkem byla řada nepotvrzených informací. Podle stanice B92 vedla k Mladičovu zadržení anonymní informace a práce srbské tajné služby BIA, další detaily nejsou známy.
Bílý dům přivítal zadržení Ratka Mladiče. Jak řekl zástupce poradce pro národní bezpečnost Ben Rhodes, Spojené státy jsou potěšeny tím, že byl zajištěn tak rychlý převoz Mladiče do Haagu, kde bude předán Mezinárodnímu válečnému tribunálu.
Srbský prezident Tadić uvedl, že jeho země dopadením Mladiče pozvedla mezinárodní hodnověrnost a naznačil, že Bělehrad nyní za svou snahu očekává bezproblémové přijetí do Evropské unie. "Doufám, že nyní budou pro nás dveře do EU otevřené," řekl podle agentury DPA.
Maďarská ministryně pro evropské záležitosti Eniko Gyoriová označila zatčení srbského válečného zločince za významný krok a extrémně pozitivní vývoj ve věci přistoupení Srbska do EU. Maďarsko, které v současnosti prezidentuje unii, má podle ministryně zájem na přístupu balkánských zemí.
Momentálně se u domu Ratka Mladiče v Bělehradě scházejí fotbaloví fanoušci, kteří vyhrožují novinářům, takže se večer očekávají protesty. Zatím je prý v Bělehradě klid, ale v některých dalších městech už jsou na večer naplánované protesty.
Reakce bělehradských obyvatel:
„Já osobně vítám jeho zatčení. Byl jsem sice velmi mladý, když byla válka, ale myslím, že ty příští generace mají žít normálně a nemají být rukojmími takového ostudného selhání státu, k jakému došlo u nás v 90. letech,“ říká 27letý student Jovan.
"Jsem zaskočena. Na jednu stranu nejsem natolik překvapená, protože se o tom pořád mluví a pořád ho hledají, ale překvapilo mě, že se najednou objevil v nějaké vesnici. Oni ho hledají všude možně po světě a nakonec je odhalen na takovém jednoduchém místě. Sice byla vypsaná velká odměna, ale nečekala jsem to a pobavilo mě to, i když, Karadžiće také našli v městské hromadné dopravě," řekla 48letá Jelena.
Státní televize RTS odpoledne uvedla, že Mladić byl již několik hodin po svém zatčení a identifikaci posazen do letadla směřujícího do nizozemského Haagu. Tam měl být ještě dnes předán představitelům mezinárodního tribunálu k řádnému procesu.
Tuto informaci ale vzápětí popřel zástupce žalobce pro válečné zločiny Bruno Vekarić. "Mladić musí být vyslechnut vyšetřujícím soudcem, seznámen s obviněním, a má právo se proti vydávacímu rozhodnutí odvolat," uvedl Vekarić podle agentury Reuters. Podle bělehradské televize B92 konečné rozhodnutí o extradici nakonec vynese ministerstvo spravedlnosti.
"Velmi vítám zatčení Ratka Mladiče srbskými autoritami. Je to důležitý krok vpřed jak pro Srbsko, tak pro mezinárodní justici. Gratuluji prezidentu Tadičovi a srbské vládě k odvaze, kterou při této akci prokázali," vzkázal šéf Evropské komise Jose Manuel Barroso a dodal, že očekává Mladičovo vydání před Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii bez zdržení. "Plná spolupráce s ICTY zůstává základním předpokladem pro vstup Srbska do Evropské unie," řekl.
"Spravedlnosti bylo učiněno za dost a byla odstraněna velká překážka v srbské cestě do Evropské unie," prohlásil český eurokomisař pro rozšíření a sousedskou politiku Štefan Füle. Podle agentury Reuters nicméně dodal, že Srbsko nadále musí zintenzivnit práci na reformách, aby dosáhlo členství v tomto evropské bloku.
Srbské rádio B92 uvedlo, že zatčený Mladić nemá jednu ruku. Nejmenovaní svědkové, kteří měli s Mladičem přijít do styku, tvrdí, že je ve špatném zdravotním stavu a přišel o všechny vlasy. Důvodem může být i to, že neměl přístup k adekvátní léčbě.
Dnešní dopadení někdejšího vojenského velitele bosenských Srbů Ratka Mladiče se Srbsku vyplatí nejen politicky, ale také finančně. Podle prohlášení vládních představitelů neúspěšné pátrání po tomto válečném zločinci stálo doposud státní pokladnu 1,2 miliardy eur (29,5 miliardy korun) ročně, uvedla agentura DPA.
Bělehrad měl totiž uzavřený přístup k některým dotačním fondům Evropské unie a nedosáhl ani na výhodné úvěry. Až 12 milionů eur (295 milionů korun) ročně stál podle DPA desetitisícový sbor policistů a tajných agentů, kteří po exgenerálovi den co den pátrali.
Mnoho srbských nacionalistů bývalého vojenského velitele bosenských Srbů Ratka Mladiče zbožňuje jako válečného hrdinu. Mluvčí ultranacionalistické Srbské radikální strany (SRS) řekl, že kolegové jsou na vládu rozezleni.
"Toto hanebné zadržení srbského generála je ranou našim národním zájmům a ranou pro stát," řekl podle Reuters mluvčí SRS Boris Aleksić. "Tohle je režim lhářů, sprostoty, korupce a proradnosti."
Někdejší politický předák bosenských Srbů Radovan Karadžić, který je souzen v Haagu, ze své cely v Nizozemsku přes právního zástupce Petera Robinsona vzkázal, že lituje toho, že Mladić ztratil svobodu. Už se prý ale těší, že mu exgenerál pomůže "vyvést na světlo pravdu o tom, co se skutečně v Bosně stalo".
Po zadržení Karadžiče v roce 2008 vypukly v metropoli násilnosti. Zadrženo a zraněno při nich bylo několik desítek lidí. Srbský prezident Boris Tadić ale opakování takovéhoto scénáře odmítl. "Tato země zůstane stabilní," řekl. "Kdokoli se pokusí o narušení, bude stíhán a potrestán."
Bělehradské ulice zatím podle portálu BalkanInsight.com zůstávají klidné. Doposud také nikdo nesvolal a neoznámil žádnou protestní akci.
Dragan z Bělehradu (34), architekt:
„Pro Srby je tribunál v Haagu už dlouhou dobu nespravedlivý. Všechno je to jen otázka vládnoucí elity. Vítězové píší dějiny, a co řeknou oni, to je „pravda.“ Ale pokud někdo dosvědčí, že je Mladić skutečně vinen, tak ať ho potrestají.“
Mladen z Bělehradu (50), právník:
„Reakce lidí jsou stejně jako dosud pozitivní i negativní. Já si myslím, že všichni by měli zodpovídat za své činy, jak za ty z války, tak za ty z doby míru. Zločiny byly na všech třech stranách a není možné je přiměřeně zhodnotit. Je mi líto každé oběti od dob války v roce 1991, přes Vukovar a akce Blesk, Oluja, a všech jiných předtím i potom, také všech obětí války v Bosně až po bombardování v roce 1999. Stydím se za každý zločin, který byl spáchán ze strany našeho národa, stejně tak si myslím, že by se i jiné národy měly za své zločiny stydět. Každý, kdo udělal cokoliv nezákonného a nečestného by měl zodpovídat za své činy. Bohužel, ani jeden verdikt nevrátí ani jednoho syna matce, bratra sestře, otce...Musíme se především naučit žít s vědomím, že se takovéto chyby už nikdy nesmí stát.“
Mladić měl u sebe dvě pistole, ale při zatýkání nekladl odpor a "spolupracoval", řekl podle agentury AP srbský ministr pro spolupráci s tribunálem OSN Rasim Ljajić.
Aktuální informace Vám opět přineseme zítra ráno.
Balkánští zločinci
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist