Severokorejské úřady ve středu nevydaly povolení ke vstupu stovkám jihokorejských zaměstnanců společné průmyslové zóny Kesong, která se nachází na území KLDR. Jihokorejci, kteří v zóně jsou, se budou moci vrátit domů, uvedly jihokorejské úřady, které tak zaplašily obavy, že by v Kesongu mohli být drženi jako rukojmí, napsala agentura Reuters.
Jihokorejský ministr obrany Kim Kwan-čin zároveň uvedl, že zvažuje všechny dostupné možnosti, jak zajistit jejich bezpečnost včetně vojenské akce v případě nejhoršího scénáře. "Připravili jsme nouzový plán, který zahrnuje i možnou vojenskou akci v případě vážné situace," řekl ministr, kterého citovala agentura AFP.
Předpokládá se, že továrny v Kesongu, který zbídačené severokorejské ekonomice vydělává ročně dvě miliardy dolarů, jsou nadále v provozu.
Rozhodnutí Pchjongjangu zablokovat vstup Jihokorejcům je ale další známkou narůstajícího napětí na Korejském poloostrově. V úterý KLDR oznámila, že znovu uvede do provozu svůj odstavený jaderný reaktor v Jongbjonu.
Průmyslová zóna zatím ještě nikdy formálně nepřerušila činnost od svého otevření v srpnu 2000, kdy ho obě země založily jako jednu z forem spolupráce. Sídlí tu 123 společností a zaměstnáno je tu na 50 tisíc Severokorejců a několik stovek jihokorejských majitelů a manažerů.
KLDR v minulosti vykázala jihokorejské manažery z podniku v roce 2008 v době rostoucího napětí v oblasti a nedávno pohrozila úplným zavřením podniku.
Won na půlročním minimu
Přes noc v zóně ležící severně od těžce opevněné společné hranice zůstalo více než 800 Jihokorejců, uvedlo jihokorejské ministerstvo pro sjednocení. Později upřesnilo, že se během středy do Jižní Koreje vrátí 46 zaměstnanců, zbylí tam zatím zůstanou, napsala jihokorejská tisková agentura Jonhap.
Nové zprávy o Kesongu poškodily jihokorejské finanční trhy. Místní měna won se v ranních hodinách obchodovala na více než půlročním minimu.
Američané posílají ke Koreji válečnou loď. KLDR chce obnovit provoz jaderného komplexu - čtěte ZDE
USA přitvrzují kvůli provokacím KLDR. Spoléhají na neviditelné stíhačky F-22 - čtěte ZDE
Severokorejský vůdce Kim Čong-un v uplynulých týdnech upevnil svou pozici hrozbami, prosincovým startem rakety dlouhého doletu i podzemním jaderným testem z února. Svému jižnímu sousedovi i USA pohrozil válkou i jaderným úderem.
Na internetu se objevila sérii videomontáží, na nichž například hořel Bílý dům nebo severokorejští vojáci zahájili třídenní invazi za použití zbraní hromadného ničení a ovládli celý poloostrov.
Jaderný reaktor v Jongbjonu
Jihokorejská prezidentka Pak Kun-hje na výhrůžky ze severu reagovala slovy, že na nepřátelskou akci tvrdě odpoví. Situaci bedlivě sleduje také Čína, nejbližší spojenec Severní Koreje. Peking v úterý vyslovil politování nad severokorejským rozhodnutím znovu zprovoznit jaderný reaktor v Jongbjonu, což v zásadě blokuje jakékoli naděje na obnovení šestistranných jaderných rozhovorů.
Generální tajemník OSN Pan Ki-mun prohlásil, že krize kolem Severní Koreje zašla příliš daleko a vyzval k dialogu.
Válečnou rétoriku nehodlají tolerovat ani Spojené státy, které ji nazvaly "neakceptovatelnou". Jak v úterý potvrdil ministr zahraničí John Kerry, Američané jsou připraveni bránit sebe i Jižní Koreu před případnou agresí Pchjongjangu.
USA budou bránit své spojence
USA zároveň k jihozápadnímu pobřeží Korejského poloostrova poslaly již druhý torpédoborec. V pondělí zaujala pozici u korejských břehů loď USS John McCain, teď se k ní přidal USS Decatur používaný k protiraketové obraně, potvrdilo americké ministerstvo obrany.
Obě válečná plavidla jsou vybavena systémem používaným k obraně proti balistickým střelám. "Budou rozmístěna, aby odpověděla na jakoukoli raketovou hrozbu našim spojencům či našemu území" uvedl mluvčí Pentagonu George Little.
Torpédoborce mají operovat v západním Pacifiku nedaleko jihozápadního pobřeží Korejského poloostrova. Neočekává se prý, že se zapojí do jakýchkoli manévrů.
Korejská válka 1950 - 1953
Korejská válka 1950 - 1953
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist