Papež František v doprovodu ochranky přijel na Svatopetrské náměstí v nezakrytém "papamobilu" - bílém džípu zn. Mercedes. Zdravil všechny přítomné. Členové ochranky mu během jízdy několikrát podali malé děti, které políbil na čelo a požehnal jim. Sám jednou dokonce z vozu sestoupil a u zábran se pozdravil s blízkými postiženého muže, kteří ho podpírali.
Přímo před bazilikou sv. Petra ve Vatikánu František slouží inaugurační mši, na jejímž začátku mu byly předány symbolické odznaky papežství.
Bohoslužby se účastní státníci a duchovní z celého světa. Česko zastupuje ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Přímo na Svatopetrské náměstí a do okolních ulic by mohlo podle odhadů přijít až milion věřících, zatím se ale hovoří asi o 250 tisících lidí.
Mše pod širým nebem je otevřená pro veřejnost, členové zhruba 150 oficiálních delegací budou mít vyhrazená místa poblíž pódia.
Vrchol inaugurace
Slavnostní ceremonie začala v 8:45. Papež opustil Dům svaté Marty, kde je zatím ubytován, a v nezakrytém voze projel mezi věřícími a zdravil je. Několikrát svou jízdu přerušil – členové ochranky mu podávali děti, které bral do náruče, žehnal jim a políbil na čelo, sám také sestoupil k zátarasům a požehnal přítomným.
Mezi nimi byl i těžce postižený muž, kterého podpírali jeho blízcí. František ho políbil a požehnal mu. Přihlížející provolávali: Děkujeme Otče!
S procesím kardinálů a v doprovodu desítky prelátů poté odešel k hrobu apoštola Petra, zakladatele katolické církve.
Card. Sodano bestows Fisherman's ring, symbol of pope as a 'fisher of men.' Design shows St. Peter holding keys twitter.com/CatholicNewsSv…
— Catholic News Svc (@CatholicNewsSvc) March 19, 2013
Vrcholem inaugurace je předání nejdůležitějších symbolů papežského úřadu – prstenu a pallia.
Prsten zvaný rybářský je osobním odznakem každého papeže a po jeho smrti je zničen. Je symbolickým dokladem pokračování tradice prvního papeže, apoštola Petra, který byl rybářem. Obvykle bývá zlatý, ale ten Františkův bude z pozlaceného stříbra, což není poprvé.
Neobvyklé je ovšem to, že byl vytvořen podle již existujícího modelu. Jeho autorem je italský "papežský" sochař Enrico Manfrini (1917–2004), jenž ho původně navrhl pro papeže Pavla VI. Na prstenu chybí také jméno papeže, které je tradičně do rybářského prstenu vyrýváno.
Pallium je vlněná bílá štóla se šesti vyšívanými kříži, která se nosí přes liturgické roucho. Papež František by měl dostat stejné pallium, které nosil Benedikt XVI. (dlouhé 2,60 metru a široké 11 centimetrů, ozdobené pěti červenými kříži z hedvábí).
Na důležité momenty úterní inaugurace se můžete podívat zde:
Františkovi oblékl pallium kardinál Jean-Louis Tauran, který minulý týden oznamoval z balkonu u baziliky svatého Petra jméno nového papeže. Prsten Františkovi navlékl děkan kolegia kardinálů Angelo Sodano.
Následovala mše a kázání nového papeže, který hned zkraje pozdravil bratry kardinály, duchovní i věřící laiky. Poděkoval také představitelům jiných církví, že na inauguraci přišli.
Pomoc potřebným
Připomněl ale i, že na úterek připadá svátek sv. Josefa, snoubence Panny Marie a patrona všeobecné církve a že má jmeniny jeho "ctěný předchůdce" Benedikt XVI., vlastním jménem Joseph Ratzinger.
Při kázání zdůraznil nutnost pomoci těm, kteří to nejvíce potřebují. "Musíme chránit lidstvo, zejména ty nejchudší, nejslabší a nejméně důležité. Ty, kteří jsou hladoví a žízní, cizince i ty, kteří jsou bezbranní a jsou ve vězení," prohlásil František.
Řekl také, že úkolem papeže je skromná a konkrétní služba. Přítomné státníky vybídl, aby nedopustili, aby svět provázely známky ničení a smrti. Prohlásil také, že je potřeba dobroty a lásky a lidé by se prý neměli bát konat dobro a šířit něhu.
Samotná inaugurační mše na Svatopetrském náměstí začala kolem 9:30 a trvala zhruba dvě hodiny. Po jejím skončení se papež i s kardinály vrátil do baziliky, kam mu přicházejí blahopřát oficiální hosté. Poté bude následovat slavnostní oběd s kardinály.
Vedle argentinské prezidentky Cristiny Fernándezové, amerického viceprezidenta Joea Bidena nebo členů královských rodin na slavnostní den přijel i zimbabwský prezident Robert Mugabe, který kvůli sankcím EU nesmí vstoupit na evropské území. Nařízení se ale netýká svaté půdy Vatikánu, kam přijel z "náboženských důvodů", uvedlo italské ministerstvo zahraničí.
Pozvání do Vatikánu přijalo i 33 křesťanských delegací a zástupci židovské, muslimské, buddhistické, sikhské nebo džinismuské komunity.
Český kardinál Dominik Duka, který je ve Vatikánu společně s kardinálem Miloslavem Vlkem, předá za Česko novému papeži dva dary – kopii Pražského jezulátka a broušenou vázu.
Inaugurační mše papeže Františka
Inaugurační mše papeže Františka
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist