Dosavadní vůdce syrské opoziční koalice Muáz Chatíb v neděli z tohoto seskupení vystoupil. Chatíb to  oznámil nejprve na Facebooku, později to agentuře Reuters potvrdil jeho mluvčí. Vůdce Národní koalice sil revoluce a syrské opozice řekl, že chce v budoucnosti pracovat "svobodně a že nemůže být k dispozici žádné oficiální instituci".

Jak oznámila agentura AP, důvodem Chatíbova kroku je také nedostatečná podpora světa těm, kdo bojují proti vládě syrského prezidenta Bašára Asada. Světové velmoci podle Chatíba nepřestávají opozici nutit k dialogu s vládou, ale většina opozice si myslí, že Asadův režim nechal pozabíjet příliš mnoho lidí na to, aby se s ním vyjednávalo a aby byl součástí řešení konfliktu.

 

"Vše to, co se stalo Syřanům - od zničené infrastruktury, po zatýkání desítek tisíců lidí a další tragédie - není dost na to, aby svět umožnil Syřanům účinně se bránit," stojí v Chatíbově prohlášení. Koalice důsledně trvá na tom, že opozici je třeba pomoci především vojensky, čemuž se ale brání i její spojenci.

Opozice, která vznikla teprve loni v listopadu, se tak podle agentury AP ocitá v chaosu. Ten podle agentury AP ohrožuje snahu o sjednocení a lepší koordinaci sil bojujících proti Asadově režimu. Také to může zabránit podpoře USA a dalších mocností, které doufaly, že opoziční koalice se projeví jako nejdůvěryhodnější subjekt, k němuž by směřovala mezinárodní podpora.

Západní mocnosti se také domnívají, že syrská opozice má být jakýmsi valem proti islámským extremistům, kteří patří k nejaktivnějším v boji na klíčových bojištích.

Nový premiér

Minulý týden koalice na jednání v Istanbulu zvolila prozatímním premiérem Američana syrského původu Ghasána Híttúa. Ten má sestavit kabinet, který bude spravovat syrská území dobytá opozicí a bude také dohlížet na distribuci humanitární pomoci.

Híttú je pozván na úterní summit Ligy arabských států, která zvažuje, že opozici postoupí křeslo určené Sýrii. Liga vládě v Damašku členství pozastavila v listopadu 2011 kvůli brutálnímu postupu proti oponentům. Zda Híttú pozvání přijme, ještě není jasné.

Chemické zbraně?

V pondělí ráno přišla opozice s tvrzením, že syrské vládní jednotky použily chemické zbraně proti povstalcům obklopujícím vojenskou základnu ve městě Adrá nedaleko hlavního města Damašku. Při útoku prý přišli o život dva rebelové a dalších 23 jich utrpělo zranění. Zprávu o použití chemických zbraní se zatím nepodařilo nezávise ověřit.

"Lékaři popisují použitou chemickou zbraň jako fosfor, který zasahuje nervový systém a způsobu poruchy rovnováhy a vědomí," řekl přívrženec syrské opozice na damašském předměstí Dúmá, kam byli zranění převezeni. Dva bojovníci prý zemřeli krátce poté, co rakety nesoucí údajně i chemickou látku explodovaly v jejich blízkosti.

Na videozáznamu bylo podle agentury Reuters vidět muže na nemocničních lůžkách. Jednomu z nich se třásly ruce, zatímco se lékaři pokoušeli stabilizovat jiného muže. Dalšímu pacientovi na záběrech tekly z úst sliny.

Zprávy o použití chemického plynu během povstání proti režimu prezidenta Bašára Asada v Sýrii se objevily již minulý týden, nepodařilo se je ale ověřit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist