Sýrie si v pátek připomíná druhé výročí propuknutí protivládního povstání, které přerostlo v občanskou válku, v níž  zahynulo na 70 tisíc lidí. Opoziční aktivisté podle agentury AP informují, že režim v této souvislosti zpřísňuje bezpečnostní opatření v Damašku: mimo jiné posiluje policejní hlídky na ulicích a provádí četné domovní razie. Některé povstalecké skupiny vyzvaly k vystupňování útoků. Zakázané islamistické Muslimské bratrstvo například vyhlásilo "týden akce" při této příležitosti, neuvedlo ale žádné podrobnosti.

Syrská vláda varovala Libanon, že zasáhne proti rebelům ukrývajícím se údajně na jeho území, jestliže tak neučiní libanonská armáda. "Za posledních 36 hodin pronikl na syrské území z Libanonu velký počet ozbrojených teroristů," citovala v pátek agentura ANSA z listu zaslaného ve čtvrtek syrským ministerstvem zahraničí libanonským představitelům.

"Naše ozbrojené síly byly dosud zdrženlivé vůči těmto teroristům na libanonském území v přesvědčení, že Bejrút plní svou povinnost a podniká veškeré kroky, aby zabránil pokračování této hrozby. Tak to ale nebude navždy," varoval Damašek.

Sýrie prý očekává od libanonské strany, že zabrání těmto ozbrojeným teroristickým skupinám přecházet hranice, protože tyto "gangy" porušují svrchovanost Sýrie a útočí na syrský lid.

Začalo to mladíky s graffiti

Povstání v Sýrii začalo v polovině března 2011 protesty v jižním městě Dará, vyvolanými zatýkáním nezletilých Syřanů, kteří nasprejovali na zeď protivládní graffiti. Od té doby se přerostlo v občanskou válku, která si vyžádala odhadem 70 tisíc lidských životů a vyhnalo do sousedních států přes milion uprchlíků.

Libanon uplatňuje politiku "distancování" od dvouletého ozbrojeného konfliktu v Sýrii. Někteří libanonští činitelé ale podle agentury Reuters hovoří o rostoucím riziku, že jejich země bude zatažena do syrského konfliktu.

Vysoký komisař OSN pro uprchlíky António Guterres v pátek řekl, že syrský konflikt ohrožuje existenci Libanonu. "Mezinárodní společenství by mělo uznat, že syrská krize představuje existenční hrozbu pro Libanon, a mělo by poskytnout Libanonu mnohem větší podporu než dosud," řekl Guterres novinářům v Bejrútu.

Francie chce povstalcům dodávat zbraně

K odvolání embarga na dodávky zbraní pro syrské povstalce vyzývají Evropskou unii Francie a Velká Británie. S tímto požadavkem přišel ve čtvrtek francouzský prezident François Hollande, který varoval, že by se Francie mohla k takovém kroku rozhodnout jednostranně, nebude-li v rámci EU dosaženo dohody.

Proti zrušení embarga se v Bruselu při nynějším summitu EU důrazně vyslovil český premiér Petr Nečas. Stejné stanovisko vyjádřil i rakouský kancléř Werner Faymann.

Boje v Sýrii přispívají k rozdmýchávání sektářského napětí mezi křesťany, sunnity a šíitskými muslimy v Libanonu. Na intenzitě nabývají střety mezi libanonskými skupinami, jež podporují syrskou opozici, a těmi, kteří stojí na straně syrského prezidenta Bašára Asada. Některé střety se už zvrhly v násilnosti.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist