Ukrajinská novinářka Anchar Kočněvová, kterou loni v říjnu unesli syrští povstalci, dokázala uprchnout ze zajetí a v současné době se nachází v bezpečném útočišti v Damašku. Agentuře AFP to řekl příbuzný Kočněvové v Kyjevě Dmytro Astafurov a na internetu o tom pak informovala i sama novinářka.

"Utekla dnes ráno a je v Damašku u důvěryhodného člověka. Zavolala nám, že je zdravá a živá," řekl Astafurov. "Nečekali jste to? Vaše Alenka se vám vrátila z říše za zrcadlem, podrobnosti až pak," napsala Kočněvová na svém blogu.

Kočněvová vylíčila, že sama utekla z domu, kde ji rebelové věznili, a ušla asi 15 kilometrů, než narazila na "normální lidi". Ti jí prý pomohli přejít k armádě režimu Bašára Asada.

"Strašili mě, že za každou zdí je hlídka, a tvrdili, že mě nakazí AIDS, ale věděla jsem, že to není pravda. Ale nakonec jsem měla podezření, že mě prostě zabijí a budou tvrdit, že to spáchala armáda," svěřila se Ukrajinka, která je nakloněna vládnoucímu režimu v Damašku.

V pokoji s rozbitým oknem

Stav reportérky je prý uspokojivý, ačkoliv během zajetí se jí podařilo zhubnout asi o 30 kilogramů. "Celou zimu jsem strávila v místnosti s rozbitým oknem. Když sněžilo, byl sníh i v pokoji. Je zázrak, že jsem vážně neonemocněla" odhadla.

Agentury ITAR-TASS a AFP uvedly, že ukrajinská diplomacie ponechala osvobození Kočněvové bez vyjádření.

Kočněvová byla unesena loni v říjnu. Později se na internetu objevily dva videozáznamy, na kterých novinářka tvrdila, že prý pracovala pro tajné služby a prosí ruské a ukrajinské úřady, aby splnily požadavky únosců.

Ti zprvu požadovali značnou částku a hrozili popravou rukojmí, pokud Kyjev jejich požadavky do poloviny prosince nesplní. Později ale dali diplomatům další šanci.

Kočněvová před odjezdem do Sýrie žila v Moskvě. V Sýrii pak pracovala pro ruská a ukrajinská média, a to jako novinářka i tlumočnice, neboť mluví plynně arabsky. Jedna z jejích kamarádek tvrdila, že Kočněvová po několika vystoupeních v syrské televizi, kde se zastávala režimu Bašára Asada, dostala výhrůžky od rebelů. Ty na svém internetovém blogu ostře kritizovala.

Související