Syrští povstalci potřebují velmi nutně zbraně, a ne potraviny a obvazy, jež jsou jim ochotny poskytnout USA. Řekl to velitel opoziční vojenské rady, která koordinuje bojové akce opozice. Sálim Idris reagoval na čtvrteční konferenci skupiny zemí, která si říká Přátelé Sýrie. USA tam ohlásily, že za dalších 60 milionů dolarů opozici poskytnou nebojovou vojenskou techniku a humanitární pomoc.

USA se tak poprvé rozhodly poskytnout pomoc přímo opozičním bojovníkům. Idris dnes prohlásil, že potraviny ani léky opozici nepomohou vojensky přemoci armádu prezidenta Bašára Asada, která je dobře vyzbrojená.

Opozice chtěla konferenci původně bojkotovat, protože už před ní tvrdila, že světová diplomacie zůstává neúčinná a že bez zbrojní pomoci opozice nemůže konflikt vyhrát. Jeden z členů vedení opoziční koalice Burhán Ghaljún dnes prohlásil, že "vzestup extremistů v Sýrii je důsledek špatného vyzbrojení opozice". Doufá, že USA nakonec změní svůj názor a pochopí, že "trvat na nevyzbrojování je mylná politika".

Nesouhlas s výsledkem konference vyjadřovali účastníci dnešních demonstrací, které se konaly v celé Sýrii. "Přátelé Sýrie se scházejí jedině proto, aby se dohodli o datu příští konference," napsal na jednom z transparentů účastníci protestu v jihosyrské Dará. Protestní pochody se konaly i na severu v Idlibu, ale také v Damašku.

Americký list The New York Times ve čtvrtek napsal, že americká Ústřední zpravodajská služba od loňska v Jordánsku povstalce cvičí.

Rusko naopak spatřuje v nové americké pomoci opozici povzbuzování extremistů k násilnému převzetí moci. Také Damašek, který povstalce vydává za teroristy, tvrdí, že nová pomoc ohlášená v Římě americkým ministrem zahraničí Johnem Kerrym povede k dalšímu násilí.

Snahy o jednání opozice s Asadem

V Sýrii se znovu bojovalo hlavně v provincii Halab a také na východě země. Do irácké provincie Ninive dopadla v asi tříkilometrové vzdálenosti od hranice raketa Scud. Nezpůsobila sice škody, avšak vyděsila místní obyvatele, kteří se dali na útěk. Mluvčí guvernéra Ninive řekl, že raketa byla ruské výroby a že v zasažené vesnici žijí hlavně Turkmeni.

Opozice od ledna vyzývá vládu v Damašku k rozhovorům. Ministr zahraničí Valí Mualim v únoru řekl, že je vláda připravena jednat i s tou částí opozice, která bojuje proti režimu se zbraní v ruce.

Další diplomatickou aktivitu chce zřejmě vyvolat generální tajemník OSN Pan Ki-mun. V Ženevě řekl, že je stále prostor pro rozhovory opozice s vládou. "Je to ale velmi malý prostor a my velmi důrazně doporučujeme, aby byl využit. Tato možnost se může brzo uzavřít," řekl Pan Ki-mun. Oznámil také, že se v sobotu sejde ve Švýcarsku se zmocněncem pro Sýrii Lachdarem Brahímím. Tomu se stejně jako jeho předchůdci Kofimu Annanovi zatím nepodařilo přimět bojující strany ke složení zbraní a jednání.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist