Bojová jednotka s názvem Rokan je vůbec prvním kurdským ženským oddílem, který bojuje na straně syrské opozice. Vznikla v provincii Halab a slouží v něm zhruba 150 Kurdek, oznámila syrská organizace hájící lidská práva sídlící v Londýně.

Ženy z provládního i povstaleckého tábora po boku mužů bojovaly už i dříve, nyní jde ale o výhradně ženský prapor.

Vláda prezidenta Bašára Asada, který se i po necelých dvou letech od vypuknutí bojů stále ještě drží u moci, začala mezi své vojáky nabírat ženy zhruba před měsícem. Založila polovojenské Národní obranné síly, do kterých verbovala ženy všech věkových kategorií.

"Ženy teď bojují na všech frontách. I když je možné, že v řadách islamistických rebelů jich je nejméně," cituje
šéfa organizace Rámího Abdela Rahmana agentura AFP.

"Ženy nyní v bojích v Sýrii hrají hlavní roli," dodal Rahman.

Na severu a severovýchodě Sýrie žijí asi dva miliony Kurdů, což z nich tvoří největší etnickou menšinu v zemi. Snažili se prozatím držet spíš stranou konfliktu, opozice je často vinila z toho, že stojí na straně vlády. Mají vlastní milice, které dosud bojovaly i proti opozici.

V Sýrii působí syrská odnož Strany kurdských pracujících (PKK), která bojuje v Turecku za autonomii Kurdů. Turecko tvrdí, že se Damašek záměrně nesnaží vládnout v kurdských oblastech v Sýrii, aby tam posílil vliv Kurdů a poškodil tak zájmy Ankary. Syrská armáda se z kurdských oblastí stáhla loni.

Související