Masivní bulharské demonstrace proti vysokým cenám energií, vládě, chudobě a politickým poměrům v zemi mají svého Jana Palacha. Stal se jím Plamen Goranov, který se ve středu ráno pokusil upálit před radnicí ve Varně, napsal portál Novinite.com. Svým činem chtěl dosáhnout odchodu údajně zkorumpovaného starosty tohoto černomořského města.
Šestatřicetiletého Goranova mnozí Bulhaři označují za bulharského Palacha nebo Muhammada Buazíze, jenž koncem roku 2010 sebeupálením odstartoval revoluční události v Tunisku a později v dalších arabských zemích.
Goranov leží v nemocnici s popáleninami na 80 procentech těla, utrpěl rovněž vážné popáleniny plic. Jeho stav je kritický, zůstává v umělém spánku a lékaři nejsou, pokud jde o jeho přežití, příliš optimističtí. Jeho případ vyvolal mezi Bulhary velkou vlnu emocí, lidé se hlásí v nemocnici a nabízejí krev.
Byl to omyl, říká policie
Vyšetřování Goranova pokusu o sebevraždu provázela série několika zavádějících prohlášení. Policie původně oznámila, že Goranov se vzňal omylem, když se snažil zapálit figurínu starosty Kirila Jordanova. Prokuratura to nicméně vyvrátila, neboť na místě nebyl žádný panák nalezen.
Svědkové také jasně vypověděli, že Goranov na sebe vylil hořlavinu z jednoho ze dvou kanystrů, které si na náměstí přinesl. Policie také tvrdila, že to je narkoman, krevní testy ale nezjistily stopy žádných drog a ani alkoholu.
Před týdnem v neděli, kdy se ve Varně konala demonstrace za účasti údajně až 30 tisíc lidí, Goranov řekl kamarádovi, že si nemyslí, že protesty povedou k zásadnějším změnám. "Měl bych se upálit," prohlásil podle vyšetřovatelů. Přítel ho ale nebral vážně.
V úterý pak tomu samému kamarádovi řekl, že se dalších protestů již nebude účastnit, neboť chce odjet do turecké Antalye, kde se chce věnovat oblíbenému horolezectví. Známý později vyšetřovatelům řekl, že se Goranov po zapsání na univerzitu stal nesmírně citlivým na politická témata a občansky velmi aktivním, možná prý až radikálním.
"Jsme ovce a Kiro (zdrobnělina Kirila) je náš pastýř. Jdeme lovit Kirila Jordanova," napsal Gordanov jako své poslední vzkazy na Facebooku.
Na náměstí se zapálil krátce po půl osmé tamního času (6:30 SEČ) a podle svědků po vzplanutí volal: "Kiro, Kiro, dnes jsem měl být v Antalyi." Na místě vyšetřovatelé nalezli ceduli, na které dával starostovi a radním lhůtu na rezignaci do středečního večera.
Starosta Varny je figurkou mafie
Jordanova, který na radnici ve Varně slouží již čtvrté funkční období, provází sporná pověst. Lidé ho obviňují z toho, že je figurkou mocné varnské obchodní skupiny TIM. V uniklé americké depeši, kterou zveřejnil server WikiLeaks, tvrdí někdejší velvyslanec USA, že TIM je "v čele bulharského organizovaného zločinu". Novináři tuto organizaci označují za "nejmodernější podobu" zločinecké sítě v zemi.
Varna je považována za středisko organizovaného zločinu v této balkánské zemi. Skupina TIM díky obchodním společnostem a kontaktům na někdejší komunistické tajné služby a armádu údajně ovládá hazardní hry, bezpečnostní agentury, turistický ruch a trh s nemovitostmi a její vliv prý sahá až k profesionálním sportům.
Bulharský prezident Rosen Plevneliev v pátek zahájil konzultace s vůdci parlamentních stran, jak mu to ukládá zákon v případě demise vlády. Vytvoření přechodného kabinetu je podle hlavy státu příležitostí pro občanskou společnost, aby se na jeho vzniku podílela. Poprvé v bulharské ústavní praxi nepozval politiky ke dvoustranným jednáním, ale jedná se všemi najednou. Plevneliev tak chce urychlit hledání cesty z vládní krize a zabránit spekulacím o zákulisních dohodách.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist