Írán už instaloval ve svém hlavním jaderném zařízení v Natanzu 180 moderních centrifug k obohacování uranu. Při úspěšném provozu tyto odstředivky umožní Teheránu výrazně urychlit zvyšování zásob materiálu, který by mohl být podle obav Západu využit k výrobě jaderných zbraní. Spojená státy označily postup Íránu za další provokaci.
Tyto informace obsahuje důvěrná zpráva Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE), z níž dnes citovala agentura Reuters.
Ve zprávě se dále uvádí, že Írán v polovině února informoval MAAE o tom, že údajně zastavil jaderný reaktor v Búšehru. Autoři zprávy také konstatují, že "extenzivní aktivity" - narážka na odklízecí a renovační práce - na vojenské základně Parčín výrazně překazí vyšetřování MAAE.
Experti agentury usilují o povolení přístupu do tohoto zařízení, aby zjistili, jestli v něm byly prováděny testy související s vývojem jaderné zbraně.
Írán v prosinci obnovil obohacování uranu na 20 procent a zvýšil jeho zásoby na 167 kilogramů, konstatuje se ve zprávě MAAE. Írán vytrvale tvrdí, že tento materiál potřebuje jako palivo pro jaderné elektrárny. Západ ale podezřívá Teherán, že mu jeho údajně mírový jaderný program slouží jako zástěrka k zamýšlenému cíli vyrobit nukleární zbraně.
Po obohacení na vysokou úroveň 90 procent je k výrobě jedné atomové bomby potřeba zhruba 240 až 250 kilogramů uranu obohaceného na 20 procent, připomíná Reuters.
Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Victoria Nulandová označila informaci o tom, že Írán modernizuje svůj program obohacování uranu, za "další provokaci ze strany Teheránu, eskalaci situace a pokračující porušování závazků Íránu vůči OSN".
Bílý dům pak v reakci vyzval Teherán, aby přijel na nadcházející jaderná jednání se skupinou světových mocností v Kazachstánu připraven rozptýlit obavy mezinárodního společenství. "Jinak bude Írán čelit další izolaci," varoval mluvčí Bílého domu Jay Carney. "Okno pro diplomatická jednání s Íránem zůstává otevřené, nebude ale otevřené donekonečna," dodal.
Zpráva MAAE se objevila týden po jednání zástupců agentury v Íránu. Ani třetí návštěva expertů MAAE v Teheránu za tři měsíce a osmá za poslední rok ale nepřinesla žádné hmatatelné výsledky. Stejně jako v minulých kolech Írán neustoupil v otázce obohacování uranu ani ve zpřístupnění některých jaderných zařízení.
Írán vyslal svou supermoderní stíhačku do vzduchu. Pomocí nekvalitní fotomontáže - čtěte ZDE
První odletěla íránská opice. Nyní by se na cestu do vesmíru rád vydal Ahmadínežád - čtěte ZDE
V době návštěvy expertů MAAE v Teheránu ale šéf jaderného programu Ferejdún Abbásí Davání přiznal, že Írán od ledna začal ve svém hlavním jaderném centru v Natanzu instalovat centrifugy nové generace, které mu umožní dvojnásobně až trojnásobně rychleji obohacovat uran.
Zpráva MAAE bude mít zřejmě dopad i na setkání Íránu se skupinou 5+1 (USA, Čína, Rusko, Británie, Francie a Německo) plánované po osmiměsíční přestávce na 26. února v Kazachstánu. Předcházející jednání Teheránu s šesticí mocností nepřineslo žádné sblížení postojů.
Mocnosti požadují, aby se Teherán vzdal procesu obohacování uranu, protože uran obohacený na 90 procent může sloužit k výrobě jaderné zbraně, což je podle některých západních států skutečným záměrem Íránců. Teherán tvrdí, že neobohacuje nad 20 procent. Případné omezení procesu obohacování uranu pak podmiňuje předcházejícím zmírněním mezinárodních sankcí, které těžce doléhají na jeho ekonomiku. Skupina 5+1 to odmítá.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist