Sedm francouzských turistů a jejich únosci, kteří se cizinců zmocnili v úterý na severu Kamerunu, překročili hranice se sousední Nigérií. Oznámila to agentura AFP s odvoláním na kamerunské úřady. Nigerijská strana jejich sdělení ale zatím nepotvrdila.

Francouzské ministerstvo zahraničí vyzvalo francouzské občany, aby urychleně opustili sever Kamerunu. Do této oblasti již v úterý podle úřadů dorazily francouzské zvláštní síly, aby pomohly s pátráním po unesených.

"Únosci překročili hranice Nigérie se svými rukojmími," uvedlo kamerunské ministerstvo zahraničí. Podle něj "se únos odehrál v úterý ráno okolo deváté hodiny ranní" a terčem se stala "francouzská rodina složená ze sedmi osob, tří dospělých a čtyř dětí".

Mluvčí nigerijského prezidenta Goodlucka Jonathana prohlásil, že úřady toto tvrzení ještě musí ověřit. Jakákoli vyjádření k únosu Francouzů v sousedním Kamerunu označil za předčasná.

Jde o první únos západních turistů v převážně křesťanském Kamerunu, i když únosy u kamerunského pobřeží nejsou neobvyklé, konstatovala AFP.

Islamisté z Boko Haram

Paříž má podezření, že za únosem by mohla být radikální islámská sekta Boko Haram působící na severu Nigérie. Zde také před třemi dny islamisté ze skupiny Ansaru napojené na teroristickou síť Al-Káida unesli sedm zahraničních pracovníků z Británie, Itálie, Řecka a Libanonu včetně dvou žen.

V Kamerunu se nachází asi 6000 francouzských státní příslušníků a francouzské ministerstvo zahraničí vyzvalo občany Francie nacházející se na severu této africké země, aby se uchýlili na bezpečné místo a co nejrychleji oblast opustili.

Úřad na svých internetových stránkách rovněž Francouze varoval před cestami do oblasti u břehů Čadského jezera a poblíž nigerijské hranice.

Na sever Kamerunu dorazili podle tamního guvernéra již v úterý příslušníci francouzských jednotek, které mají základnu asi 60 kilometrů od místa únosu v hlavním městě sousedního Čadu. Počet francouzských vojáků, kteří sem přijeli pomoci s vyšetřováním, činitel nesdělil.

Od začátku ledna, kdy francouzská armáda zahájila intervenci v Mali na pomoc maliským jednotkám v boji proti muslimským radikálům na severu země, jsou francouzští občané obzvláště ohroženi únosy. Radikálové, kteří usilují o ustavení islámského státu na severu Mali, opakovaně vyzývali k odplatě vůči Francii a jejím příslušníkům.