Při sérii koordinovaných útoků ve městě Kano na severu Nigérie bylo v pátek zabito nejméně 150 lidí. Podle agentury AP to ukazují záznamy z největší tamní nemocnice. Další těla by se však mohla nacházet i na jiných klinikách a bilance tak nemusí být konečná. K útokům se přihlásila islamistická sekta Boko Haram.

Násilnosti zasáhly druhé největší město této západoafrické země v pátek večer. Městem s více než devíti miliony obyvatel otřáslo přibližně 20 explozí a přestřelek.

Podle policie měly koordinované útoky za cíl osm různých míst, kde se nacházejí sídla policie a zařízení pro přistěhovalce. Úřady poté vyhlásily celodenní zákaz vycházení.

Reportér BBC v márnici nejvýznamnější nemocnice ve městě napočítal nejméně 150 těl. Mnoho jich prý mělo střelné rány. Stovka pozůstalých čekala před nemocnicí, než jim budou ostatky předány.

Spolupracovník agentury AP nahlédl do nemocničních záznamů, které potvrzují 162 obětí pátečního teroru. 

Mluvčí skupiny Boko Haram podle místních médií uvedl, že sekta se chtěla pomstít poté, co vláda odmítla propustit některé z uvězněných členů sekty.

Nejlidnatější africký stát je prakticky v polovině rozdělen na převážně muslimský sever a křesťanský jih. Především sever země byl v poslední době dějištěm pumových útoků ze strany bojovníků Boko Haram.

Sekta, jejíž název v lokálním jazyce Hausa znamená "Západní výchova je zapovězená", chce v zemi se 160 miliony obyvatel zavést přísnou formu islámského práva šaría. Za poslední rok se jejím příslušníkům přisuzuje více než 500 vražd.

Související