Evropská unie v pondělí oficiálně zahájila svou výcvikovou misi v Mali. Operace by měla pomoci obnovit vojenské schopnosti maliské armády, aby byla schopná obnovit územní integritu země.

Předseda Evropské komise José Manuel Barroso mezitím oznámil, že EU v květnu uspořádá mezinárodní dárcovskou konferenci pro Mali, na jehož severu se francouzské a africké jednotky snaží oslabit islámské radikály.

Výcviková mise EU "podpoří stabilitu v Mali a v oblasti Sahelu, jak nyní, tak i v budoucnosti," uvedla podle agentury AP šéfka diplomacie EU Catherine Ashtonová.

Brusel prvních 70 poradců do Mali vyslal již před deseti dny. Celkem ministři zahraničí zemí EU rozhodli v rámci unijní mise poslat do Mali asi 500 lidí. Vyslaní experti ale nemají zasahovat do bojových operací proti islamistům, kteří loni po nezdařeném vojenském puči ovládli severní polovinu země. Do mise se má zapojit asi 20 zemí EU, účast zvažuje i Česká republika.

Šéf EK Barroso řekl, že v Bruselu se "v polovině května" uskuteční další mezinárodní dárcovská konference. Jejím cílem bude shromáždit pomoc na rekonstrukci Mali "jako celku" a na podporu procesu stabilizace v Mali.

Mezinárodní společenství již na konci ledna na dárcovské konferenci v Addis Abebě slíbilo poskytnout více než 455 milionů dolarů na humanitární potřeby v Mali, na pomoc místní armádě a podporu africké misi v Mali.

EU minulý týden odblokovala 250 milionů eur ze zmražených fondů pro rozvojovou pomoc Mali, a poslala první tranši ve výši 20 milionů eur (asi 507 milionů korun). Pomoc byla zablokována po převratu v Mali v březnu 2012, státy sedmadvacítky ale s Bamakem obnovily spolupráci poté, co registrovaly známky demokratického pokroku.

V Mali, kde spojenci v čele s Francií v minulých týdnech vytlačili radikály do odlehlých severních částí u hranice s Alžírskem, by se měly v červenci uskutečnit prezidentské a parlamentní volby.

Obnova kulturního dědictví

Americký senátor Christopher Coons, šéf delegace amerického Kongresu, která je na návštěvě v Mali, řekl, že pokud volby dopadnou úspěšně a v zemi bude plně obnovena demokracie, Washington pravděpodobně případně obnoví přímou pomoc maliské armádě.

V Paříži mezitím mezinárodní společenství schválilo akční plán na obnovu kulturního dědictví na severu Mali a na ochranu starobylých rukopisů z města Timbuktu. Stalo se tak na schůzi zahraničních expertů, kterou uspořádalo UNESCO.

Celkový objem prostředků potřebných k renovaci hrobek a pohřebišť, poškozovaných v minulých měsících islamisty, a na ochranu historických manuskriptů, se odhaduje na deset milionů dolarů (asi 190 milionů korun).

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist