Vnitřní strategie Al-Káidy na devíti stranách. Dokument, který popisuje cíle, strukturu i vnitřní rozpory severoafrické odnože organizace, zapomněli radikálové v domě v Timbuktu, když ho kvapně opouštěli.
Z obsahu dopisu vyplývá, že radikálové předpovídali vojenskou intervenci, k níž se 11. ledna nakonec rozhodla Francie, a obávali se jí. Počítali s tím, že se v takovém případě nakrátko stáhnou do pouště, ale budou v oblasti dále působit. Aby získali další spojence, jsou ochotni učinit krátkodobé ideologické ústupky.
Pod devítistránkovým dokumentem nalezeným v domě, který islamisté asi rok používali, je podepsán abú Musab Abdal Vadúd, což je válečné jméno Abdal Malika Drúkdala, který velí Organizaci Al-Káidy v muslimském Maghribu (AQIM).
Dopis je v bodech, které sumarizují chyby a úspěchy bojovníků svaté války v Mali. Drúkdal jim například vyčítá, že postupovali příliš rychle a počínali si moc brutálně při vynucování islámského práva. Doporučil, aby se chovali citlivěji, podobně jako rodiče k dítěti. "Tomu dítěti (Mali) je teprve několik dní, leze po kolenou, ještě se nepostavilo na nohy. Chceme-li, aby se na ně postavilo, musíme mu to usnadnit, vzít ho za ruku, pomoci mu a podpořit ho," vybízí Drúkdal.
Profesor islámu z univerzity v Toulouse Mathieu Guidere řekl, že dopis je jedním z mála interních dokumentů AQIM a zřejmě první, který byl zveřejněn. AQIM svou dokumentaci čísluje a tento dopis je označen čísly 33/234. Dle Guidera je nejvýznamnější to, že dopis odhaluje spory uvnitř organizace o tom, jakým způsobem má být šaría prosazována.
Z obsahu vplývá, že byl dokument napsán loni v létě, kdy islamisté obsazovali severomaliská města a ničili také neislámské památky. Text svědčí o tom, že se radikálové snaží vyvarovat chybám, které činili v Somálsku a Alžírsku, když se snažili islámské právo zavádět tvrdými prostředky. Vedení AQIM zjevně také pochopilo význam tak zvaného arabského jara, tedy revolucí, jimiž Arabové svrhli diktátory politickým protestem a postavili tak na hlavu učení Al-Káidy o tom, že vlády mohou být svrženy jedině ozbrojeným bojem.
Drúkdal, který osobně znal Usámu bin Ládina a sám je znám jako organizátor sebevražedných atentátů, svým druhům v Mali vyčítá zejména to, že ničili historické památky v Timbuktu, že krutě trestali nevěru ukamenováním, bránili ženám vycházet a dětem hrát si a že prohledávali lidem domy.
Právě tím prý ztratili přízeň místních lidí. Drúkdal radí získat si lokální skupiny rebelů, kteří bojují za své zájmy, a to se v Mali také stalo, když se k islamistům připojili separatističtí Tuarégové. Loni sice uzavřeli dohodu, ale vydržela jenom krátce a islamisté nakonec sekulární rebely ze severomaliských měst vyhnali.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist